Tudományos eszközökkel a munkaerő-piaci folyamatok előrejelzéséért

Tudomány - 2011-02-26

A foglalkoztatáspolitikai szakemberek, döntéshozók, valamint az álláskeresők és a munkaadók tájékozódását is segítheti az az előrejelző rendszer, amelyet az MTA Közgazdaságtudományi Intézetének kutatói dolgoznak ki egy kiemelt projekt keretében. Az adatbázis révén évekre előre jelezhetőek lesznek a munkaerőpiacot érintő változások.

Munkahelyteremtés és a foglalkoztatási problémák enyhítése - kevés olyan ország van Európában, ahol nem ezek lennének a gazdaságpolitikusok fő céljai.  Magyarország sem mentes a munkaerőpiacot sújtó gondoktól, ezért határozták el az MTA Közgazdaságtudományi Intézetében egy, a foglalkoztatási területtel kapcsolatos, minél pontosabb előrejelző rendszer kialakítását.

 

A KTI által tavaly tavasszal elindított, várhatóan 2013 februárjáig tartó "Munkaerő-piaci előrejelzések készítése, szerkezetváltási folyamatok előrejelzése" című kiemelt projekt alapvető célkitűzése, hogy a munkaerőpiac keresleti és kínálati oldalának várható közép- és hosszú távú változásáról információkat nyújtson a pályaválasztás előtt állóknak, az álláskeresőknek, a foglalkoztatáspolitikát alakító szakembereknek, valamint a munkaadóknak egyaránt. A kutatók ennek érdekében egy országos, ugyanakkor különböző szempontok szerint csoportosítható, munkaerő-piaci előrejelzések készítésére alkalmas rendszer és adatbázis létrehozását határozták el.

 

- A szakmai munka már javában tart, jelenleg a rendelkezésre álló adatokat dolgozzuk fel - nyilatkozta az mta.hu-nak Cseres-Gergely Zsombor, a projekt szakmai vezető-helyettese. Az MTA Közgazdaságtudományi Intézetének tudományos munkatársa kiemelte, hogy a kutatók nem csak lakossági adatokkal dolgoznak, hanem hivatalos és részletes, például a nyugdíjfolyósító, vagy az egészségbiztosító által rögzített információkat is figyelembe vesznek, ez pedig ritka a hazai munkaerő-piaci előrejelzések gyakorlatában. A felmérés tíz ágazatra és kétszáz foglalkoztatás-csoportra ad majd előrejelzést. - Az anonim adatfeldolgozás során nyomon követhetjük  az egyes emberek munkaerő-piaci életútját, így jól érzékelhetők és előre jelezhetők az időbeni változások - magyarázta a kutató.

 

Cseres-Gergely Zsombor hozzátette: a projekt a munkaerő-piaci kereslet és kínálat egybevetésével, az elhelyezkedés esélyeinek bemutatásával segíti a munka világában tapasztalható igények kielégítését és az álláskeresők elhelyezkedését. A munkaerő-piaci előrejelzés és az erre épülő szolgáltatás a kereslet és kínálat közötti távolság csökkentését, az ezek közötti összhang kialakítását szolgálja és várhatóan segíti a pályaválasztók, illetve a pályamódosítók tájékozódását.

 

-         A kutatás várhatóan közvetlen és közvetett eredményekkel is szolgál - hangoztatta Cseres-Gergely Zsombor. A projekt szakmai vezető-helyettese úgy véli, eredményeiket közvetlenül felhasználhatják a foglalkoztatáspolitika és a munkaerőpiac szereplői. Az általuk kialakított rendszer révén öt-tíz évre előre is jelezni lehet majd a főbb munkaerő-piaci folyamatokat, ezzel pedig megalapozottabb foglalkoztatáspolitikai döntések születhetnek. A munkaadók és a munkavállalók is könnyebben juthatnak majd információkhoz, így a két fél hatékonyabban találhat egymásra, ráadásul a kutatási eredményekből és tapasztalatokból közvetetten a tudomány is sokat profitálhat.