A REVLIMID(R) (Lenalidomide) és RITUXIMAB együttes alkalmazása az esetek 70 százalékában bizonyult eredményesnek a visszaeső/súlyosbodó takarósejt lymphoma kezelésében .
A Celgene International Sarl (NASDAQ: CELG) bejelentette, hogy az M.D. Anderson Cancer Center, Houston, TX, rákkutató központ kutatói bemutatták a visszaeső/súlyosbodó takarósejt lymphoma (mantle cell lymphoma, MCL) kezelésére végzett lenalidomide plusz rituximab kezelés I/II-fázisú klinikai tesztje eredményességének első bizonyítékait.
A vizsgálat kimutatta, hogy a páciensek 70 százaléka mutatott reakciót a kombinált szeres kezelésre, közülük 30 százalék teljes reakciót. Az adatokat az Amerikai Hematológiai Társaság (American Society of Hematology, ASH) 49-ik éves közgyűlésén mutatták be. A kombinált szeres terápia eredményeinek elemzése a II-es fázisú klinikai teszt keretében tovább folytatódik.
-- a REVLIMID akciómechanizmusa fokozza a rákkal szembeni aktivitást
-- a kísérlet eredményei kiszélesítik a REVLIMID lehetséges alkalmazásit területeit
A vizsgálatban részt vevő kutatók véleménye szerint a lenalidomide az MCL sejtek mikrokörnyezetét veszi célba és fokozza a rituximab antitest-függő sejtek által közvetített citoxicitását (antibody dependent cell-mediated cytoxicity, ADCC). Következésképpen azok a páciensek, akiknél a rituximab működése korábban leállt, képesek voltak reagálni a kombinált terápiára. A REVLIMID ADCC-re gyakorolt hatása teljesen új akciómechanizmus, amit ezen vizsgálatok alapján sikerült felvázolni.
A nyilvánosságra hozott adatok azt mutatják, hogy tíz betegből hét mutatott reakciót, beleértve három teljes visszafejlődést is, négy részleges visszafejlődést, egy beteg állapota stabilizálódott, két beteg állapota pedig rosszabbodott. A leggyakoribb 3/4 kategóriás mellékhatás a neutropenia, febrile neutropenia, thrombocytopenia és myalgia voltak.
"A rituximab alkalmazásának köszönhetően a rákos betegeknél idővel ellenálló képesség fejlődött ki. A REVLIMAB úgy tűnik fokozza a ráksejtek elleni aktivitást, helyreállítva a rituximab hatásfokát" - jelentette ki Dr. Wang, M.D. az Anderson Cancer Center kutatója. "A bíztató hatásfok- és elviselhetőségi eredmények további vizsgálatokat tesznek szükségesség az elérhető előnyök kiértékelése érdekében."
A kísérletben 18 beteg vett részt, akik mindegyike rituximab kezelésen esett át korábban. 28 napos ciklusok első 21 napjában naponta lenalidomide kezelést kaptak, valamint RITUXIMAB (375 mg/m2) kezelést heti négy infúzióval négy héten keresztül, de csak az első kezelési ciklusban. Az első dózist az első ciklus első napján kapták. A lenalidomide legmagasabb elviselhető dózisát (maximum tolerated dose, MTD) standard dózis eszkalációval állapították meg 20 mg-ban.
A takarósejt lymphoma (mantle cell lymphoma, MCL) a non-Hodgkin′s lymphoma (NHL) egyik altípusa. Évente mintegy 59 ezer új NHL esetet diagnosztizálnak az Egyesült Államokban, ezen belül az MCL aránya megközelítőleg 6 százalék. Az MCL főként idősebb felnőttekben fordul elő, a diagnosztizáltak átlagéletkora hatvan év feletti.
A REVLIMID(R):
A REVLIMID jelenleg az Egyesült Államokban, az EU-ban és Svájcban rendelkezik engedéllyel az áttételes mielómában szenvedő, és más egyéb terápián már túlesett betegek kezelésére dexamethasone adagolással kombinálva. A REVLIMID engedéllyel rendelkezik az Egyesült Államokban ezen kívül még transzfúzió-függő vérszegénység esetén is az alacsony-közepes 1-es kategóriájú MDS kockázat miatt, ami az 5q sejtképzési abnormitás megszüntetésével hozható összefüggésbe akár más sejtképzési abnormitásokkal társulva vagy anélkül. A REVLIMID Orphan Drug bejegyzéssel rendelkezik az EU-ban, az Egyesült Államokban, Svájcban és Ausztráliában.
A takarósejt lymphoma (MCL):
A mantle cell lymphoma (MCL) egyike a non-Hodgkin′s lymphoma (NHL) altípusainak és a nyirokcsomó folliculus takarózónának nevezett (mantle zone) külső felületén elhelyezkedő B lymphocyte rosszindulatú elváltozásával alakul ki. Az átváltozott lymphociták, azaz nyiroksejtek kontrollálatlan növekedésnek indulnak tumort okozva a nyirokcsomókban, megnövelve méretüket, majd a sejtek továbbterjedhetnek más szövetekre is, mint a csontvelő, a máj, vagy az emésztőrendszeri traktus.
Az MCL a sejtnövekedést stimuláló cyclin D1 protein kiemelkedően magas jelenlétével különböztethető meg a B-sejt lymphoma egyéb válfajaitól, ami az esetek 85 százalékában a 11-es és 14-es kromoszómák közreműködésével bekövetkező genetikai elváltozásnak tudható be és folyamatos mutációkat válthat ki számos sejt esetében, és valószínűleg független minden külső, környezeti tényező behatásától.
A Celgene International Sarl:
A Celgene International Sarl, székhelye Boudry, Svájc, a Celgene Corporation nemzetközi központjának teljes tulajdonú érdekeltsége. A Celgene Corporation, központja Summit, New Jersey, integrált globális gyógyszerészeti vállalat, tevékenységének központja rákos és gyulladásos megbetegedések kezelésére alkalmas innovatív eljárások felfedezése és kifejlesztése gén- és protein szabályozással, valamint ezeknek az eljárásoknak a kereskedelmi értékesítése. További információkért tekintse meg a www.cellgene.com weboldalt.
A közlemény ismert és ismeretlen bizonytalansági és kockázati tényezők, késedelmek, valamint a Vállalat hatáskörén kívül álló tényezők hatásának kitett előretekintő megállapításokat fogalmaz meg, amelyek lényegi eltérést okozhatnak a tényleges eredmény, teljesítmény és teljesítés, valamint az ilyen megállapítások által vélelmezett eredmény, teljesítmény és más várakozások között. Ezen tényezők köre kiterjed a folyamatban lévő és tervezett kutatási és fejlesztési tevékenységre, az FDA (szövetségi gyógyszeripari felügyelet) és más felügyeleti hatóságok intézkedéseire, valamint a Vállalat által az értékpapír felügyeletnek (SEC) 10-K, 10-Q és 8-Q formátumban benyújtott rendszeres beszámolóiban részletesen taglaltakra.