A Babeş-Bolyai Tudományegyetem magyar tagozatának levele az egyetem vezetőinek

Vélemény - 2006-12-04

Az Akadémiai Tanács és a Rektori Értekezlet figyelmébe

 

A Babeş-Bolyai Tudományegyetem magyar tagozatának felelősei, a dékánhelyettesek, a kari és a tanszéki szintű felelősök, valamint a tagozatnak az oktatók és a diákok által megválasztott szentátusi tagjai, e tagozat jogszerű képviselőiként, a következő nyilatkozatot fogalmazzák meg a Babeş-Bolyai Tudományegyetem kötelékébe tartozó épületek és helyiségek feliratozásáról:

A multikulturalitás megjelenítéséről – elsősorban a két- vagy többnyelvűség érvényesítéséről – a Babeş-Bolyai Tudományegyetem illetékes testületei az utóbbi években több döntést hoztak. A döntések végrehajtását az egyetem vezetősége a magyar tagozat-vezetés ismételt javaslatai és figyelmeztetései ellenére halogatja.

Az eddigiekben foganatosított intézkedések a következők voltak:

 

1.1. A Magyar Tagozat vezetősége, az egyetem multikulturális jellegét tekintve, 2005. júniusában egy szenátusi határozattervezetet dolgozott ki az intézet épületeinek, létesítményeinek többnyelvű feliratozásáról. Ehhez a következőket vette alapul: a Babeş-Bolyai Tudományegyetem Chartája 2. fejezetének 2. bekezdését, ami kinyilvánítja az intézet multikulturális jellegét; a Charta 3. fejezetének a 3.6. bekezdését, melyek szerint "az Egyetem arculati elemei tükrözik ezt e jelleget"; valamint a hivatalban levő Rektor menedzseri programját, amit az egyetemi szenátusa is jóváhagyott. Az elké-szült határozattervezetet a Rektor elé terjesztették, és megegyezés született, hogy a dokumentum a 2005. július 1-i szenátusi ülés keretében kerül megvitatásra. Egy utolsó pillanatban hozott döntés alapján a tervezet lekerült a szenátus napirendjéről. A történtekkel kapcsolatban a magyar tagozat vezetősége magyarázatot kért, amire a Rektor rávezette a határozattervezet egyik példányára, hogy annak tartalma "arra a történészi és oktatói bizottságra tartozik, amelyet a  BBTE szimbolisztikájáról és történelméről szóló tervezet megalkotására neveztek ki."

 

1.2. 2005. október 24-én az egyetem Igazgató Tanácsa elfogadta a 13.405-ös számú Határozatot, amely, egyebek mellett, a Babeş-Bolyai Tudományegyetem helyiségeinek feliratozására vonatkozott, és arra, hogy egy, a későbbiekben meghatározandó helyen táblát helyeznek el az egyetem történel-mében szereplő rektorok neveivel.

 

1.3. 2005. november 2-án a karok egy körlevelet kaptak a Rektori Hivatalból, a Rektor aláírásával, amelyben az Igazgató Tanács 2005. november 24-i 13.405-ös Határozata alapján  utasítják a karokat, hogy "írásban közöljék 2005. november 4-e péntek déli 12 óráig a tanszéki és irodai termeik  nevét, illetve a bennük  folyó tevékenységek nyelvein való elnevezését (magyar, német, angol, francia, olasz, orosz stb.)"

 

1.4. A körlevélre válaszolva, a karok elkészítették valamennyi tanterem és iroda feliratának listáját, és ezt az utasításoknak megfelelően az egyetem Gazdasági Osztályára továbbították.

 

1.5. A Gazdasági Osztály alkalmazottai kiszálltak a karok épületeihez és méréseket végeztek a fel-iratok elkészítése céljából. Ezzel párhuzamosan a magyar tagozat vezetőségét felkérték, hogy ellenőriztesse a tantermek, irodák és intézetek, valamint a kiegészítő helyiségek feliratainak nyelvi helyességét. A magyar nyelvű feliratokat a Magyar és Általános Nyelvészeti Tanszék szakértői ellenőrizték.

 

1.6. Az Igazgató Tanács 2005. november 24-i 13.405-ös Határozata értelmében a feliratozásnak 2006. január 10-ig kellett volna befejeződnie. 

 

1.7. 2006. július 14-én a magyar tagozat vezetősége átadta a Rektornak és a Kancellárnak a 365/14. 07. 2006 szám alatt iktatott iratot, a következő címmel: "A magyar tagozat megjegyzései és javaslatai a »A BBTE Stratégiai Programja (2007-2011). Egy performens és versenyképes egyetem« című dokumentumhoz". A dokumentumban a tagozat vezetősége azt javasolta többek közt, hogy a stratégiai program 2. fejezetét egészítsék ki a következővel: "Helyet adnak a Babeş-Bolyai Tudományegyetem Chartájában foglaltaknak, és azoknak a határozatoknak, amelyek a magyar és  német nyelvű felira-tozásra, valamint a  multikulturális jelleg egyetemi arculatban való tükrözésére vonatkoznak." Az egyetem vezetősége ezt a javaslatot is figyelmen kívül hagyta.

            2. A Babeş-Bolyai Tudományegyetem oktatói karának számottevő része, tagozati hovatartozástól függetlenül úgy gondolja, hogy a többnyelvű feliratozásról szóló döntések alkalmazása egy-szerű, jóindulatot tanusító és kedvező légkört teremtő gesztus volna. Ezt a pozitív viszonyulást fejez-te ki az tény, hogy a karok a Rektori Hivatal 2005. novemberi körlevelét konstruktívan fogadták, illetve, hogy eleget tettek a körlevélben foglaltaknak. A román tagozaton dolgozó kollegák közül sokan vallják, hogy – bár nem mindenki látja gyakorlati hasznát – a multikulturalizmus megjelenítése hozzájárul egy olyan szimbolikus környezethez, amely megfelel az egyetem deklarált céljainak, és ennek elfogadása az empátia és a kultúrák közötti szolidaritás kérdése.

            3. A feliratkozást célzó, megszokottól eltérő akciók felelőssége személyesen azoké, akik ezekben részt vesznek, de a halogatások következményeinek a felelőssége végső soron az egyetem vezetőségéé. Egyes oktatók egyéni tüntető kezdeményezése, melyekkel egy sok éve halogatott prob-lémát akarnak megoldani, nem igazolhatja az egyetemi határozatok érvényesítésének további elnapolását. Úgy gondoljuk, hogy azok a szankciók, amelyek a napokban történt események résztvevőinek munkaviszonyát érintenék csak azok áldozatként való beállítását szolgálják és növelnék a gondokat. Alaptalanok a túlzott biztonsági intézkedések is, hacsak valaki nem a veszély érzetét akarja növelni. A kisegítő személyzet túlzott igénybevétele sem bölcs. Tevékenységük fontos az egyetemünk számára, de helyzetüknél fogva tévesen értelmezhetik a történéseket. Máris akadályozzák a mindennapi oktatási tevékenységeket, és megnehezítik azoknak a személyeknek a bejutatását az épületekbe, akik nem tartoznak az egyetemhez, de érdeklődnek az intézmény tevékenységének különböző aspektusai iránt.

            4. Nem kívánatos továbbá az, hogy a feliratokra vonatkozó döntéseket részlegesen alkalmazzák. Komolytalanságra utal az, hogy az egyetem vezetése a feliratozás mikéntjét és kiterjedtségét egyoldalúan újra és újra akarja alkudni, illetve értelmezni.

            5. Kérjük, hogy vessenek véget azoknak az értelmezéseknek, amelyek szerint a többnyelvű feliratok problémája és általában a magyar tagozat autonómiájának kérdései ellentétesek volnának az egyetem vezetőségének a minőség javítását célzó igyekezetével. A Babeş-Bolyai Tudományegyetem teljesítménye és versenyképessége a magyar tagozat oktatói és diákjai számára is prioritás. Felesle-ges tehát mindegyre elterelni a figyelmet a két- vagy háromnyelvű feliratok kérdéséről, illetve a ma-gyar oktatás autonómiájának erősítéséről azzal, hogy – valahányszor ezek a kérdések felvetődnek – újra és újra a reform, a minőségbiztosítás, az intézményfejlesztés témája kerül előtérbe. Egy olyan magyar tagozat, amely otthonának érzi az egyetemet, hatékonyabb a hiányosságok és a minőségi gondok elhárításában, és jobban megtalálja a teljesítmény, illetve a versenyképesség legalkalmasabb eszközeit.

            6. Kérjük, hogy vessenek véget annak, hogy a magyar tagozat helyzetét egyoldalúan mutatják be, és szüntessék be azokat a nyilatkozatokat, amelyek a magyar tagozat szervezeti lehetőségeit, önállóságát, a multikulturalitás felvállalását lezárt tényként állítják be, és olyannak tüntetik föl, ami-vel kapcsolatban a javító és fejlesztésre vonatkozó javaslatok tárgytalanok volnának.

            7. Kérjük nyilvánosságra hozni a magyar tagozat elkészült helyzetértékelő és javaslattevő dokumentumait. A magyar tagozat felelősei sokat dolgoztak az elemző, értékelő és javaslatokat meg-fogalmazó dokumentumok létrehozásán. Tiszteletet kérünk ezen kollegák munkája iránt: ők a Babeş-Bolyai Tudományegyetem oktatói-akadémiai közösségének fontos részét képviselik. Kérjük, hogy ne vonják kétségbe éppen azoknak a hitelességét, akik a saját részlegeik helyzetének, státusának és lehetőségeinek értékelésében a legilletékesebbek.

 

A magyar tagozat választott képviselői nevében: Dr. Salat Levente tagozatvezető rektorhelyettes