25 évvel ezelőtt, az AIDS megjelenésének idején a meleg férfiakat, a prostituáltakat és a kábítószerélvezőket nevezték meg a fertőzésnek leginkább kitett csoportokként. Ahogy az AIDS világméretű járvánnyá vált, áldozatainak köre egyre inkább kiterjedt a nőkre is, akik gyakran férjeiktől/partnereiktől kapták meg a betegséget.
A WHO (Egészségügyi Világszervezet) 2005-ös adatai szerint, bár az összes fertőzött között a nők aránya jelenleg még nem éri el az 50 százalékot, az új fertőzések jóval nagyobb arányban sújtják őket, mint korábban.
A most zajló 16 Akciónap a Nők Elleni Erőszak Ellen rendezvénysorozat keretében hívja fel a figyelmet a Habeas Corpus Munkacsoport a nők elleni erőszak és a HIV/AIDS fertőzés terjedése közti közvetlen kapcsolatra. Felmérések igazolják, hogy a megfertőződés veszélyének főleg heteroszexuális, monogám kapcsolatban élő nők vannak kitéve. A különösen veszélyeztetett csoportok közül egyedül a nők, akik elsődlegesen nem saját magatartásukkal befolyásolják megfertőződésüket, hanem más személyeknek vannak kiszolgáltatva.
A világon mindenhol minden pillanatban nőket ütnek meg az otthonaikban. A prostitúcióra kényszerítés, a katonáktól tömegesen elszenvedett nemi erőszak, családtagok általi szexuális molesztálás, a tulajdontól, vagyontárgyaktól való megfosztás és a zaklatás miatt a nők túlélésének gyakran egyetlen módja, ha testüket áruba bocsátják. Ezek a cselekmények súlyosan sértik az emberi jogokat és táptalajául szolgálnak a HIV-fertőzés terjedésének a nők körében.
Az erőszakon túl a nők alacsonyabb társadalmi helyzete is fokozza a megbetegedés kockázatát. A legtöbb országban a nők és lányok alacsony iskolázottsága és az egészségügyi szolgáltatásokhoz való nehezebb hozzáférésük oda vezet, hogy a megfertőződés veszélye a nőknél minimum kétszer akkora, mint a férfiak esetében. Ráadásul a nők, akik nagyon gyakran közvetlenül nemi erőszak következtében válnak HIV-fertőzöttekké, a megbélyegzéstől, társadalmi kirekesztődésüktől való félelmükben sokszor nem fordulnak orvosi segítségért.
Az AIDS terjedésének hatékony megelőzéséhez a Habeas Corpus Munkacsoport elengedhetetlen tartja annak fel- és elismerését, hogy a nők emberi jogainak megsértése növeli a fertőződésük kockázatát, így a velük szembeni erőszak már nem pusztán társadalmi/jogi, hanem egészségügyi probléma is, melyet minden felelős kormánynak kezelnie kell. Magyarországon a szexuális és egészségügyi jogok terén a nőket érő diszkrimináció miatt feltételezhető, hogy körükben nagyobb a látencia aránya. Ezért lenne döntő fontosságú annak számításba vétele egészségügyi gyakorlatunkban, hogy a Magyarországon is létező nemi alapú erőszak miatt a női nemhez való tartozás a HIV-fertőződés rizikófaktorát növeli.
Szükséges továbbá a férfiak felelősségvállalása a nők megfertőződésének megelőzése terén. Ha ugyanis a HIV pozitív férfiak óvszert használva létesítenének nemi kapcsolatot nőkkel, az újonnan megfertőződő nők száma radikálisan lecsökkenne.
Habeas Corpus Munkacsoport