Az eljárási és igazságszolgáltatási szabályok módosítása nemcsak a jogászok szakmai ügye, és nemcsak gyanúba került politikusokat sújt. A készülő jogtiprás bárkit elérhet. Súlyosan sérti bárki emberi jogát, aki akár ártatlanul is gyanúba keveredik. Nemcsak az alkotmány, de a hétköznapi jogérzék szerint is a tisztességes eljárás feltétele, hogy a gyanúsítottat védelem illesse meg.
Fideszes módosító indítvány vallja be : ők is tudják, hogy a védelemre való jogtól senkit semmikor nem lehetne megfosztani. A beismerő vallomást azonban gyorsan visszavonatták. A visszavont módosító indítványból az derült ki, hogy a kormányoldal még azt is pontosan tudja, milyen nemzetközi és uniós elvekbe ütköznek tervei arról, hogy az úgynevezett kiemelt ügyekben a gyanúsítottat az őrizetbe vétele utáni legdrámaibb napokban el lehet zárni a védőjétől. Sőt még azt is, tudják, hogy ezeket a passzusokat az Európai Bíróság valószínűleg megsemmisítené. De addig is, kétes célok érdekében, ki akarja használni a jogtiprás lehetőségét, amíg csak tudja – oszt jó napot!
Nem akárki, hanem maga Cser-Palkovics András június 20-án még olyan indítványt adott be, amelyben – megállapítván a jogszerűtlenséget – mégiscsak lehetővé tenné a védő jelenlétét a kihallgatásokon. Indoklásában maga idézi az Európai Bíróság ítéletét: fő szabály szerint a terhelt rendelkezésére álljon az ügyvédi segítség a rendőri kihallgatás legelejéről fogva. A Fidesz tehát június 20-án még tudta, amit minden józan ember tud. Ma az emberi jogi bizottság ülésén kiderült, hogy június hó 22-én már nem tudja. Cser-Palkovics indítványát visszavonatták. Ne higgyük, hogy a védőtől való megfosztás csak néhány kiemelt ügyre, csak a nagykutyákra vonatkozik.
A módosító javaslatokból az is kitűnik, hogy a kiemelt ügyek köre napról napra bővül. Már rég nemcsak a politikusokat érő gyanúk tartoznak ide. Beleeshet mindenki, akit még csak gyanúba fognak vagyon elleni bűncselekménnyel kapcsolatban, vagy akit bűnszervezetben való részvétellel gyanúsítanak, ami gyakorlatilag szinte akárkire ráhúzható, akit másokkal együtt vesznek gyanúba. Sőt: akármelyik kisvállalkozó is, aki az adóhivatallal került vitába, majd gyanúba a munkáltatással összefüggésben elkövetett adócsalással kapcsolatban. A körbe egyre többen tartozhatnak, ártatlanok is. De védő nélkül sokkal nehezebb lesz bizonyítani ártatlanságukat! Lehet, hogy ez a cél?
Lendvai Ildikó az Országgyűlés Emberi jogi bizottságának tagja
Kiadó: MSZP-Országos Központ