Az Alkotmány szerint az állami erőszak monopóliumra kizárólag a rendőrség jogosult. Ha ez nem így lenne, akkor az önbíráskodásnak adnánk teret, ez pedig egyetlen jogállamban sem lehet cél - jelentette ki az EchoTv-ben Répássy Róbert a Közigazgatási és Igazságügyi minisztérium államtitkára.
Egy konkrét eseménysor váltotta ki a kormány döntésreakcióját - utalt a Btk. szigorítás előzményeire az Echo Tv Heti mérleg című műsorában Répássy Róbert. Mint emlékeztetett, az a magatartásforma, hogy egyesek "rendőrösdit" játszanak nem most alakult ki, hanem már évek óta észlelhető jelenség. Ezt a magatartás elégelte meg a kormány egy szigorúbb büntetőjogi tényállással - fűzte hozzá.
A részletekről szólva kifejtette azt is, hogy a törvénymódosítás leszögezi, az minősül büntethető cselekménynek, ha egy csoportos felvonulás másban riadalmat vagy félelmet kelt. Répássy Róbert ugyanakkor elismerte, nem vitatható, hogy több településen a közbiztonság helyreállításra szorul, tehát a reakció indokolt. Azonban az Alkotmány szerint az állami erőszak monopóliumra kizárólag a rendőrség jogosult. Ha ez nem így lenne, akkor az önbíráskodásnak adnánk teret, ez pedig egyetlen jogállamban sem lehet cél - jegyezte meg a fideszes honatya.
Répássy Róbert kitért Tiszavasvári helyzetére is, ahol Fülöp Erik jobbikos alpolgármester támogatásával létrehoztak egy városőrséget. Ezzel kapcsolatban az államtitkár úgy fogalmazott: erre van felhatalmazása az önkormányzatnak, mindössze az a botrányos vele, hogy csendőrségnek nevezték el a szervezetet. Ezt jelenleg nem tiltja jogszabály - ismerte el a fideszes politikus, rámutatva: amennyiben a csendőrség demonstratív magatartást tanúsít, akkor a rendőrségnek fel kell lépnie velük szemben. Egyelőre azonban erre nem utalt semmi - fűzte hozzá.
(fidesz.hu)