Az Új Színházat felajánlották a szélsőjobboldalnak

Vélemény - 2011-10-14

    Ezzel a címmel közölt írást csütörtök délután megjelent számában a Le Monde.

A mértékadó francia liberális újság szerint a "fura igazgatók kinevezése feltámasztotta a lázadás szelét" a magyar kulturális életben, miután alig egy évvel Alföldi Róbert, a Nemzeti Színház igazgatója ellen indított jobbikos "offenzíva" után egy másik jelentős budapesti teátrum élére két "újfasisztának és antiszemitának tekintett személyiséget" nevezett ki Tarlós István, fideszes főpolgármester

"Ennek az ügynek a megítélése azonban sokkal súlyosabb, mint a tavalyi polémia" Alföldi személye körül, akinek menesztését végül hiába követelték a Jobbik képviselői - hívta fel a figyelmet a cikk szerzője.

    Joelle Stolz bécsi tudósító megemlítette, hogy Tarlós figyelmen kívül hagyta a szakmai bizottság javaslatát, amely a jelenlegi igazgató, Márta István megtartását javasolta "a széles közönséget vonzó Új Színház élén, amelynek repertoárján a hazai és külföldi klasszikusok egyaránt megtalálhatók". Részletesen ismertette a Magyar Színházi Társaság tiltakozó levelét, a petíciót Dörner György igazgatói kinevezése ellen, amelyet több, mint 1800-an, köztük számos közéleti személyiség írt alá, valamint a hat budapesti díszpolgárnak (Fischer Ádám karnagy, Ferge Zsuzsa szociológus, Donáth László evangélikus lelkész, Heller Ágnes filozófus, Konrád György író és Zsámbéki Gábor rendező) a főpolgármesterhez intézett magyarázatkérését, s arra is kitért, hogy a kiszivárgott pályázatban írtak sem nyugtatták meg a kedélyeket.

    Az intendánsként megjelölt Csurka Istvánról a Le Monde szerint tudni kell, hogy az "ultra-nacionalista magyar jobboldal történelmi alakja", akinek darabjait a kommunizmus időszakában "tagadhatatlan sikerrel" játszották a színházak. Pártja, a MIÉP a kilencvenes évek elején a Magyar Fórum című lapjához hasonlóan az "antiszemita tirádáival" hívta fel magára a figyelmet. Az igazgató Dörner György pedig a lap szerint mielőtt Orbán Viktor miniszterelnökhöz közeledett, az egyre erősödő Jobbikot népszerűsítette.

    Orbán Viktornak nem fűlik a foga a demokráciához címmel közölt cikket pénteken hajnalban a The Washington Post amerikai napilap internetes kiadása. A magyar miniszterelnök és Eleni Tsakopoulos Kounalakis amerikai nagykövet viszonyát elemzi Al Kamen publicista. A cikk írója úgy ítélte meg, hogy Orbán egyre antidemokratikusabb intézkedései miatt feltehetőleg megromlott a kettejük közti kapcsolat. A publicista szerint az ok abban is keresendő, hogy a magyar miniszterelnök bosszantóan sokat dicséri a kínai befektetéseket és "segélyeket", miközben folyamatosan ócsárolja Nyugat-Európát, és a Nyugat hanyatlásáról jövendöl. Teszi ezt egy olyan ország miniszterelnöke, amely tagja a NATO-nak és az Európai Uniónak.

    Hillary Clinton amerikai külügyminiszter teljesen egyértelműen kinyilvánította Washington véleményét június 30-i budapesti látogatásán, és óva intett attól, hogy "bármely demokrácia bármerre visszacsússzon". A State Department egy idő után arra a következtetésre jutott, hogy Orbán egyszerűen nem értette meg, amit Clinton akart neki mondani, vagyis, hogy "hagyja már ezt abba!", ezért a diplomaták emelték a tétet. Augusztusban ismét közölték, hogy elégedetlenek, ezúttal egy hivatalos diplomáciai tiltakozás formájában, amelyet személyesen Orbán Viktornak akartak kézbesíteni nagykövetük útján. A szerző úgy vélekedett, hogy Orbán - állítólag -, túlságosan elfoglalt volt, és ezért nem tudta fogadni Kounalakis nagykövetet. Hiába bujkál Orbán, a kézbesítő egyszer úgyis megtalálja őt - jelenti ki Al Kamen cikke végén.