Bedőlt diákhitelek. Fekete listás adósok tízezreit termeli ki a felsőoktatás?

Vélemény - 2011-07-01

Felsőoktatási hallgatók tízezreit húzza be a csőbe a diákhitel-konstrukció, ha nem tájékozódnak a kölcsön felvétele előtt - akár szakember segítségét igénybe véve - a legapróbb részletekig.

    A diploma megszerzése után a fiatalok ezrei kerülhetnek BAR listára, újabban KHR listára, mert nem tudják időben fizetni a diákhitel törlesztő részleteit.

2001-ben a felsőfokú tanulmányok megkönnyítésére jött létre a Diákhitel-konstrukció, amely segít az jövedelem nélküli egyetemi-, főiskolai hallgatókat, hogy ki tudják fizetni jegyzeteiket, az albérletüket, a tandíjat, a menza díjat, egyáltalán hallgatók tudjanak maradni, ha szüleik nem bírják anyagilag segíteni őket. A diákhitel valóban egyedülálló megoldást kínál azzal, hogy a visszafizetést nem kell azonnal a hitelfelvétel után megkezdeni, de minden előzetes értesítés nélkül meg kell kezdeni a törlesztést a hallgatói jogviszony megszűnését követő negyedik hónap első napjától. Itt kezdődik a baj!

Ha a kezdő diplomás nem tud elhelyezkedni azonnal és nincs állandó jövedelme, akkor fel lehet készülni azokra a több mint kellemetlen meglepetésekre (szankciókra), amelyek a nehéz anyagi helyzetbe került diákhitel-adósokat nemfizetés esetén érik.

A kölcsönszerződés a Diákhitel Központ általi azonnali hatályú felmondással megszűnik, ha a hitelfelvevővel szembeni lejárt követelések összege a hitelfelvevő tárgyévre előírt havi törlesztő részletének hatszorosát eléri, ebben az esetben a még meg nem fizetett teljes tartozás egy összegben esedékessé és lejárttá válik;

A Diákhitel Központ jogosult behajtásra átadni az állami adóhatóságnak a sokszor milliós nagyságrendű követelését. Az APEH csak a munkavállaló fizetésének 33 százalékét tilthatja le.

A Diákhitel Központ Zrt. azon hitelfelvevőinek adatait átadja a KHR-t kezelő pénzügyi vállalkozásnak, akinek a lejárt és meg nem fizetett tartozásuk összege meghaladja a minimálbért és a késedelem folyamatosan, több mint kilencven napon keresztül fennállt. Ha a diákhitel felvevő rákerül a KHR listára (volt BAR lista), akkor egy bank sem áll vele szóba.

Vagyis egy átgondolatlanul felvett segítőkésznek látszó hitel-konstrukció tönkreteheti a fiatal pályakezdő diplomás egész életét!

Közérdekű javaslat:

Rendeletben kell szabályozni, hogy a diákhitel törlesztése csak akkor kezdődjön, ha a hallgatói jogviszonyból kikerülő fiatal munkahellyel rendelkezik.

Ha a diákhitel felvevő elveszti munkahelyét vagy beteg lesz, akkor szünetel a törlesztő kötelezettség.

A diákhitel felvevőt csak akkor lehet  KHR listára tenni , ha bíróság dönt arról, hogy az eredetileg felvett összeget szándékosan nem akarja visszafizetni. A fizetési szándék mentőkörülmény.

A Diákhitel Központ kölcsön szerződést semmilyen indokkal nem mondhatja fel, és legfeljebb 30 ezer forint törlesztő részlet állapíthat meg havonként.

 

    Kiadó: Magyarországi Szülők Országos Egyesülete

 OS