Brüsszel nem vizsgálhat 27 költségvetést egyszerre

Vélemény - 2010-10-11

Kopits György, a Költségvetési Tanács elnöke a The Wall Street Journalben megjelenő elemzésében arra hívja fel a figyelmet, hogy az EU nem képes hatékonyan ellenőrizni minden tagállamának költségvetését.

Az Európai Unió Stabilitási és Növekedési Paktumát eredetileg azért hozták létre, hogy kiküszöböljék az állami kockázatvállalást és elkerüljék, hogy egyes tagállamok válságát másoknak kelljen megfizetnie. Most az EU átdolgozza a szabályrendszert, hogy az megfeleljen a jelenlegi adósságválság követelményeinek. Ugyanakkor ha a költségvetési ellenőrzést nem a saját házuk táján kezdik a tagállamok, akkor a fiskális fegyelem továbbra sem biztosított – írja a The Wall Street Journalben Kopits György .

 

A magyar Költségvetési Tanács elnöke emlékeztet arra, hogy a Paktum hatékonyságát már 2004-ben megkérdőjelezte Franciaország és Németország, amikor mindkét államnál eltekintettek a túlzott hiány szankcionálásától. A szabályrendszer betartatására nem fordított energiát az EU, ezt követően pedig bekövetkezett az athéni adósságválság. Kopits György leszögezi: a jelenlegi elképzelés, amely szerint az unió előzetes vizsgálatnak vet alá minden egyes tagállami költségvetést, kudarcra van ítélve. És bár sokan az IMF gyakorlatát hozzák fel példaként ebben a tekintetben, a szerző korábbi IMF társ-igazgatóként leszögezi, hogy a Valutaalap csak a nemzeti költségvetések felszínes vizsgálatára képes.

 

A szakértő ezért a brüsszeli kontroll helyett független, nemzeti költségvetési felügyeleti szervezetek felállítását tartja fontosnak, hiszen ezek rendelkeznek kellő ismeretekkel ahhoz, hogy megítéljék az adott büdzsé hatékonyságát.