EU-tisztújítás - Az uniós országok sajtója sajtója az EU-biztosok feladatainak a kiosztásáról

Vélemény - 2014-09-11

Az európai uniós országokban csütörtökön terjedelmes lapkommentárok elemezték, hogyan osztotta ki a feladatköröket az Európai Bizottság tagjai között Jean-Claude Juncker, a EU végrehajtó testületének új elnöke.

A La Libre Belgique francia nyelvű belga napilap "Támadóállásban a Juncker-bizottság" címmel számolt be a tárcák elosztásáról. Kiemelte: a luxemburgi politikus célja a munka hatékonyabbá tétele, a gazdasági növekedés beindítása, az állampolgárok bizalmának visszaszerzése.

    Az új testület felépítése a lap szerint minden eddigi bizottság szerkezetétől különbözik; a bizottság munkáját koordinálni hivatott alelnökök ugyanis "kicsit egyenlőbbek a többieknél". Juncker "ügyes húzásának" nevezi, hogy a holland Frans Timmermanst a testület második emberévé tette, és nem összpontosít minden hatalmat a saját kezében.

    A lap úgy tudja, az Európai Parlamentben a meghallgatásokon mind a konzervatívok, mind a szociáldemokraták kiszemelnek majd egy-egy jelöltet a másik oldalról, akire "rá fognak szállni". Konzervatív oldalról a lap szerint Navracsics Tibor van kitéve e veszélynek, akit Orbán Viktor megingathatatlan támaszaként azonosít, megjegyezve, hogy magyar kormányfő "autokratikus elhajlásait" az uniós intézmények mély aggodalommal figyelik. Nehéz percei lehetnek majd a szintén néppárti Miguel Arias Canete spanyol jelöltnek is, aki klíma- és energiaügyi biztos lesz, noha egy olajvállalat elnöke volt, ma is kötik érdekeltségek az iparághoz, ráadásul a minap egy tévévitában szexista, a nőket lealacsonyító kijelentéseket tett.

    A szociáldemokrata jelöltek közül a francia Pierre Moscovici számíthat arra, hogy megizzaszthatják, mivel a gazdasági és pénzügyi tárcát kapta, pedig Franciaország sem pénzügyminisztersége idején, sem azóta nem volt képes úrrá lenni költségvetési hiányán. A brit Jonathan Hillnek is okozhatnak majd kellemetlenséget, mert korábban lobbista volt, s mérsékelt euroszkeptikusként tartják számon.

    Az újság világossá teszi: az EP nem vétózhat meg egyes biztosokat, csak az egész testületet szavazhatja le, bár egyeseket rákényszeríthet arra, hogy maguktól lépjenek vissza.

    A brüsszeli Le Soir kételkedik abban, hogy kellően hatékony lesz-e az új bizottság, mivel a hét alelnök és az "egyszerű" biztosok között hatásköri villongások keletkezhetnek. Az alelnökök elvben összehangolják majd több "egyszerű" biztos tevékenységét, de ha nézeteltérés támad egy alelnök és egy biztos között, akkor kérdéses, miként lehet feloldani a feszültséget - jegyezte meg a lap.

    A szerzője szerint ez az aggodalom leginkább Valdis Dombrovskis és Pierre Moscovici viszonyában lehet majd indokolt. A volt lett kormányfő bizottsági alelnökként az euró ügyeit és a szociális párbeszédet felügyelné, a volt francia pénzügyminiszter pedig gazdasági és pénzügyi biztos lenne. Ki fog igazságot tenni, ha a Moscovici azt javasolja, hogy adjanak további haladékot Franciaországnak a költségvetési hiány 3 százalékra történő leszorítási határidejét illetően, Dombrovskis azonban ellenzi ezt? - kérdezi a Le Soir.

    A Financial Times brit gazdasági, politikai napilap európai kiadása szerint Juncker olajágat nyújtott David Cameron brit kormányfőnek azzal, hogy jelöltjét a pénzügyi piac és szolgáltatások élére nevezte ki, mivel ez a britek számára a legértékesebb terület. A lap szerint Juncker komolyan veszi "a brit kérdést" az uniós tagságról szóló esetleges népszavazás előtt.

    Rámutat: Hollandia szinte a britekhez mérhető hévvel követelte, hogy Brüsszel ne szóljon bele abba, amibe szerinte nem kellene, Juncker pedig a holland Timmermanst tette meg első alelnökének, s a többi között azzal a feladattal, hogy vétózza meg az olyan bizottsági kezdeményezéseket, amelyeket szükségtelennek tart, mert olyasmit rendeznének, amivel jobb tagállami szinten foglalkozni.

    A Financial Times szerint gazdasági téren a keményvonalasok törtek előre. A gazdasági és pénzügyi területtel megbízott szociáldemokrata Pierre Moscovici pedig "sonka egy meglehetősen német ízű szendvicsben" - vagyis a költségvetési rugalmasság mellett kardoskodó Franciaország jelöltje megkapta ugyan a gazdasági tárcát, a terület két olyan alelnök alá tartozik, akik kormányfőként a költségvetési fegyelem elkötelezettjeiként vívtak ki maguknak elismerést; a finn Jyrki Katainen a foglalkoztatásért, a növekedésért, a befektetésekért és a versenyképességért, míg a lett Valdis Dombrovskis kimondottan az euróért felel a társadalmi párbeszéd mellett. A lap arra is rámutat, hogy a szociáldemokrata Moscovici mellett minden jelentősebb gazdasági posztot jobboldali, konzervatív vagy liberális jelöltek kapták.

    Az olasz Corriere della Sera is kiemeli, hogy az Európai Néppárt (PPE) és a gazdasági szigort diktáló észak-európai tagállamok képviselőinek adta Juncker az EB kulcspozícióit. A napilap szerint Juncker számos biztosi feladatot "megduplázott", s "még a jelenleginél is komplikáltabb működésű bizottságot" teremtett.

    A balközép La Repubblica  szerint Juncker "kijátszotta" Itáliát: az olasz Federica Mogherini megkapta ugyan az EU kül- és biztonságpolitikai főbiztosi tisztét, de nem az olasz biztos, hanem Frans Timmermans lett a bizottság második legfontosabb embere. A jobbközép Il Giornale szerint hasonló ravaszsággal bánt el Juncker a franciákkal is: Pierre Moscovici lett a gazdasági biztos, de számos dosszién osztoznia kell a finn Jyrki Katainennel.         A Corriere megjegyezte, Navracsics Tibor jelölését tiltakozás kíséri "nacionalista nézetei" miatt. A La Repubblica szerint a biztosok európai parlamenti meghallgatásán Navracsics Tibor, az "ultrakonzervatív" Orbán-kormány külügyminisztere kockáztat a legtöbbet, mivel eddig gyakran összetűzésbe került Brüsszellel miniszterelnöke "autoriter és illiberális" döntései miatt.