Euró-konferencia: Az EB támogatja a magyar pénzügyi konszolidációt

Vélemény - 2006-11-10

Magyarországnak érdeke, hogy stabilitás-orientált politikát folytasson, a politikaformálóknak ehhez a szükséges intézkedéseket meg kell hozniuk, az Európai Bizottságtól Magyarország ennek érdekében megkapja a szükséges támogatást - mondta Joaquín Almunia, az Európai Bizottság pénzügyi biztosa csütörtökön Budapesten, a Figyelő és a Heti Válasz által rendezett, az euróval foglalkozó konferencián.

Rámutatott: a szeptemberben aktualizált és az ECOFIN által elfogadott konvergenciaprogram jó irányt képvisel, de azt egyúttal következetesen végre kell hajtani.

"Nem tudom eléggé hangsúlyozni az államháztartási deficit és az államadósság csökkentésének fontosságát" - emelte ki az EU biztosa.

 

 Ha egy ország nem teljesíti a konvergenciaprogramban vállalt kötelezettségeit, akkor felfüggeszthetik a kohéziós alapból számára juttatott támogatások folyósítását, de erre eddig egyetlen esetben sem került sor - felelte egy kérdésre Joaquín Almunia, hozzátéve, hogy "a brüsszeli folyósokon" már beszélnek egy ilyen szankció bevezetésének lehetőségéről.

 

A pénzügyi biztos Magyarország jelenlegi helyzetét elemezve elmondta: az ország napjainkban egyetlen maastrichti kritériumnak sem felel meg, ami előfeltétele lenne belépésének az euró övezetbe. Az egyik legnagyobb gondként említette, hogy idén az elmúlt évekhez képest nőtt az infláció, sőt jövőre is jelentős mértéket ér el majd a pénzromlás üteme. Az euró bevezetéséhez szabott előfeltétel legalább 3 százalék alatti inflációt ír elő, napjainkban ez a referenciaérték 2,8 százalék, Magyarország ettől a szinttől még messze van - elemezte.

 

 A biztos rámutatott: jelentős probléma az is, hogy Magyarországon a hosszú futamidejű állampapírok kamata igen magas, jelenleg Magyarországon a legmagasabb az unió 25 tagállamában a 10 éves állampapírok hozamszintje. Ez azt is jelenti, hogy Magyarország fizeti a legnagyobb kockázati prémiumot a hosszú futamidejű állampapírokat megvásárló külföldi befektetőknek.

Almunia kitért arra, hogy Magyarország vonatkozásában az árfolyamstabilitás kérdése is problémás, mivel az elmúlt 1 év alatt 2005 augusztusától 2006 augusztusáig nagyon volatilis volt a forint, nagyarányú gyengülés, 12 százalékos leértékelődés jellemezte a magyar nemzeti valutát. Napjainkban a forint árfolyama erősödött ugyan, de még mindig hullámzó az árfolyammozgás.

Nagyon problematikusnak nevezte az államháztartás helyzetét, és egyúttal utalt arra, hogy Magyarország az államadósság kamatterheire jelentős összeget, évente a GDP mintegy 4 százalékát fizeti ki. Arra a kérdésre, hogy a december elején az Európai Bizottságnak benyújtandó, aktualizált konvergenciaprogramnak mit kell tartalmaznia, Almunia aláhúzta: a költségvetési kiigazítás középtávú sikerességét elősegítő strukturális reformokat részletesen be kell majd mutatni.

 Arra a kérdésre, hogy várhatóan mikor vezeti be Magyarország az eurót, úgy válaszolt: Magyarország előtt még számos teendő áll, ezt a kérdést "sem én, sem más nem tudja megválaszolni".