Fűts okosan- tippek és trükkök a fűtési időszakra a fogyasztóbarát számláért

Vélemény - 2010-11-18

Bár az időjárás még nem minden esetben és napszakban indokolja, a fűtési szezon elkezdődött, így nem árt számba venni a legfontosabb tudnivalókat, esetleg spórolási trükköket, amivel egy-egy háztartás tudatosabban fogyaszthat energiát, esetlegesen spórolhat. A fogyasztóvédők legújabb cikksorozata ebben nyújt majd remélhetőleg segítséget azoknak, akik nem szeretnék a Karácsonyi készülődést elrontani egy-egy magasabb számlával, és már most a spórolási lehetőségeket gyűjtik erre a fűtési szezonra.

 

Az energiatakarékosság kérdései az idei télen is kardinálisak, hiszen a jogalkotói szándék (a jelenlegi jogszabályi előírás szerint) csak 2010. december 31-ig tartja meg a szociális alapú gázártámogatást. Ez azt is jelenti, hogy előreláthatóan 2011. január 1-jétől már semmilyen állami segítséget nem kapunk a fűtési számláink ellenértékének csökkentésére (vagy még jogszabály nem született róla).

 

 

Tehát ha a földgázt teljes áron fogjuk vásárolni, akkor egy kis ár-összehasonlítást végezve gyorsan rájöhetünk, hogy míg jelenleg a támogatás mértékétől függően 110 Ft-140 Ft-ot fizetünk egy köbméter gázért, támogatás hiányában egységesen 140 Ft kellene letennünk egy-egy köbméter földgázért. Ez egy nem túl nagy háztartásnál havi 5000 Ft-ot jelenthet (vagy akár többet, ha a fogyasztásunk ennél nagyobb), ezért már most érdemes kiegészítő lehetőségeket ötleteket gyűjteni. És ha marad is a támogatás, legalább elmondhatjuk, hogy megtanultuk azokat az apró trükköket, amikkel bármikor képesek vagyunk energiaszámláinkon spórolni.

 

 

Egyszóval a korábbi számlaértékek megőrzése, csökkentése nem lehetetlen. Egy kis odafigyelés, kis tudatosság, és sokat spórolhatunk. És itt most nem elsősorban a nyílászáról cseréjére gondolunk (hisz ahhoz a jelenlegi időjárás nem kedvez, és az is elég tőkeigényes lehetőség egy átlagos magyar háztartás számára).

 

Lássuk a háztartási tippeket, melyek segíthetnek:

 

Lehetőleg ne az ablakot fűtsük. Ha a függönyünk rálóg a fűtőtestre, vagy elé lóg, akkor a meleg levegő nem a lakásba fog áramlani, hanem a függöny és az ablak közötti 10-15 cm-es részbe. Ezért ha hosszabb is a függönyünk, érdemes odaszorítani az ablakhoz.

   

 

      Érdemes lehet vastagabb szövésű sötételőre cserélni, amink van. Ezek ugyanis, ha kellően az ablakhoz vannak szorítva, azon túl, hogy melegebb érzést keltenek még fel is foghatják a meleg levegőt sűrűbb szövésüknek köszönhetően.

   

 

      Elő a vastag takarókkal, egyéb szigetelőkkel, melyeket gondosan a párkányra pakolva megakadályozhatjuk, hogy a hideg levegő beáramoljon a lakásunkba.

   

 

      Egy-egy vastagabb szövésű szőnyeg kellemes meleg érzetet teremt a lakásban és a lábunk sem fog annyira fázni.

   

 

      Ne féljünk szellőztetni. Bár a téli hideg nem kellemes, érdemes lehet naponta akár többször is szellőztetni. A hideg levegő ugyanis gyorsabban felmelegszik (vagy legalábbis azt érezzük), mint az elhasznált, meleg levegő. Persze azért érdemes arra odafigyelni, hogy ne akármikor nyissunk ablakot, hanem lehetőleg akkor mikor már a kazán, fűtőtest egyébként is elindulna.

   

 

      Nagyon sokan csak akkor fűtenek, ha otthon vannak, és egyébként leveszik a kazánt. Azért mielőtt levesszük a kazánt 15-17 fokra gondoljuk át, hogy egy hideg lakást sokkal több idő, és energia felmelegíteni 20-21 fokra, mint egy 18 fokosat. Tehát, ha egyszerre fűtünk sokat, nem spórolunk többet, mintha folyamatosan fix hőmérsékleten tartjuk hajlékunkat.

   

 

      Bár tény, hogy nagyon kellemes a lakásban a 25 fok, és télen is jó érzés pólóban szaladgálni otthon, sokkal költséghatékonyabb, ha a lakás hőmérsékletét 20-22 fokon tartjuk és inkább felveszünk egy pulcsit.

   

 

      Az éjszakai nyugodt pihenés érdekében a kazánt nyugodtan levehetjük. Igazolt tény, hogy a legtöbb ember könnyebben alszik el, és jobbat pihen 18-20 fokban, mint 25 fokban.

   

 

      Egy családi házban nem kell mindent fűteni. Teljesen felesleges, pl.: a garázst fűteni, hisz ott nem tartózkodunk.