- Mihail Hodorkovszkij, az egykori Yukos kőolajkonszern bebörtönzött volt főrészvényese rámutatott, hogy Vaszlilij Alekszanjantól, a Yukos alelnökétől szándékosan tagadták meg a gyógykezelést, mert nem volt hajlandó az elvárt módon vallani.
Hodorkovszkij a Novaja Gazeta című ellenzéki lap honlapján csütörtökön közzétett részvétnyilvánításában azt írta: "Alkut ajánlottak neki: ha szükséges értelemben vall a társaság vezetésére, engedélyezik a gyógykezelését. +Hiszen az nélkülözhetetlen a maga számára. Milyen vallomást? Amit mondunk.+"
"Vászja kicsit sem volt szent: szeretett mulatni, szerette a szép autókat, a szép nőket, de mindig erős és abszolút megbízható profi maradt. Amikor börtönbe kerültem, az ügyvédem lett és harcolt, bár sejtette, de nem akarta hinni, hogy minden előre el van döntve. Aztán ugyanilyen energiával és mértéktelen bátorsággal igyekezett megmenteni a céget. Megfenyegették, mert akadályozta a lopást. De lévén velejéig jogász, nem hitte el, mire képes az igazságszolgáltatás. Azt remélte, hogy a törvények szerint eljárva megvédheti a Yukos több tízezer részvényesének érdekeit. Az igazságba és az igazságszolgáltatásba vetett hitéért hamis vádak alapján történő bebörtönzés lett a fizetsége" - írta Hodorkovszkij.
Az írásból az is kiderül, hogy Alekszanjan egy baleset utáni sürgős vérátömlesztés során fertőződött meg, s lett AIDS-beteg.
A Yukos fiatal alelnöke emellett nyirokmirigy-rákban szenvedett, s a börtönben tuberkulózist kapott, továbbá megvakult. Mások által törvénytelen úton szerzett nagy összegek legalizálásával vádolták, s 2006 tavaszától börtönben, 2007 őszétől a börtönkórház fertőző részlegében tartották.
Végül Alekszanjan a széles körű nemzetközi felháborodás, az Emberi Jogok Európai Bírósága (ECHR) többszöri döntése, és az orosz közvélemény erősödő nyomásának hatására - miután Hodorkovszkij és számos más emberi jogi aktivista éhségsztrájkba kezdett -, kórházba kerülhetett 2008 őszén, de egyszemélyes, kívül-belül őrzött kórtermében eleinte az ágyhoz láncolva tartották.
Nem sokkal később 50 millió rubel óvadék ellenében szabadlábra helyezték, az óvadék összege napok alatt gyűlt össze az interneten. Noha egészségi állapota miatt már régen nem tudott részt venni a tárgyaláson, amelyet ezért felfüggesztettek, az ellene folyó eljárást csak idén június legvégén szüntették meg, de nem felmentéssel, hanem elévülés miatt.
Október 3-án halt meg családja körében, 38 évesen, s csütörtökön temették el Moszkvában.