Hodorkovszkij-ügy - Szakértő: az orosz igazságszolgáltatás központosított, ezt bizonyítják a történtek

Vélemény - 2013-12-20

Az, hogy pénteken elnöki kegyelemmel szabadon engedték Mihail Hodorkovszkij orosz olajmágnást, jól mutatja, milyen  központosított, "cári" jellege van az orosz igazságszolgáltatásának - mondta Rácz András, a Magyar Külügyi Intézet tudományos főmunkatársa az MTI-nek.

A szakértő kiemelte: Hodorkovszkij ügyvédjei azt állítják, hogy nem is nyújtottak be kegyelmi kérvényt. Az orosz üzletember jövőre szabadult volna, de "az elnök úgy döntött, hogy szabad, és már másnap ki is engedték" - emlékeztetett.

. Véleménye szerint mindez azt bizonyítja, hogy az orosz igazságszolgáltatás központosított, "ténylegesen az elnök kezében futnak össze a szálak".

    Rácz András szerint Vlagyimir Putyin döntésének hátterében az állhat, hogy a saját imázsát javíthatja, hiszen az elnöki kegyelemnek nyilván egész más az üzenete, mintha Hodorkovszkijt egyszerűen kiengedték volna, amikor lejár a büntetése. Így viszont úgy tűnhet, mintha "az elnök jóságának köszönhetően szabadult volna" - mondta az elemző.

    Hangsúlyozta: Putyin döntésének másik oka az lehetett, hogy az elmúlt időben sok emberi jogi kritika érte Oroszországot. Több európai vezető is jelezte, hogy a szocsi téli olimpiára nem megy el az oroszországi emberi jogi helyzet miatt, az Egyesült Államok pedig két, homoszexuálisát vállaló sportolót is küld a megnyitóra, tiltakozásként az Oroszországban a melegeket sújtó diszkrimináció ellen - közölte. Úgy látja, ezért külpolitikai üzenete is van Hodorkovszkij szabadon engedésének, Putyin ezzel akar javítani országa emberi jogi megítélésén.

    A szakértő arról is beszélt, hogy Hodorkovszkijról sokan azt gondolják, egyszer ő lehet Putyin kihívója, de ezt még korai lenne kijelenteni, azt sem lehet pontosan tudni, hogy mennyi maradt a vagyonából. A mostani ügy elsősorban nem Hodorkovszkijról szól, ő "nem cél, csak eszköz az elnöki imázs javításához" - vélekedett.

    Rácz András azt mondta, a történteknek nincs akkora jelentőségük, hogy érdemben javítanák vagy rontanák Oroszország befektetési klímájának megítélését. "Eddig is lehetett tudni, hogy egy végtelenül központosított, nagyon átpolitizált, sok szempontból korrupt igazságszolgáltatás működik Oroszországban", és ezen a mostani fejlemények nem változtatnak - közölte.

    Vlagyimir Putyin csütörtökön jelentette be váratlanul, hogy megkegyelmez Hodorkovszkijnak, aki egykor Oroszország leggazdagabb embere volt, és a hatalom bírálói politikai fogolynak tekintik. Pénteken Putyin alá is írta az erről szóló rendeletet. Hodorkovszkijt már szabadon is engedték. Az elnöki kegyelmi rendelet a Kreml indoklása szerint emberiességi szempontok alapján született.

    A Yukos (Jukosz) olajvállalat egykori főrészvényesét 2003-ban tartóztatták le, azóta két ügyben is ítélkeztek felette. 2005-ben nyolc, 2010-ben 14 év szabadságvesztést kapott, mert a bíróság bűnösnek találta csalás, sikkasztás, adóelkerülés elkövetésében. A büntetést később enyhítették, így 2014 augusztusában hagyhatta volna el a börtönt.