Magyarország régóta adósságcsapdában van, azért veszünk fel újabb hiteleket, hogy visszafizessük az épp lejárókat. Sőt, ennél is rosszabb a helyzet, mert a hitelek kamatait is hitelekből fizetjük általában - jelentette ki Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank felügyelőbizottságának az elnöke a Magyar Televízió Ma reggel című műsorában.
Hangsúlyozta: akkor tudnánk csökkenteni az államadósságot, ha olyan gyors lenne a gazdasági növekedés, hogy többet hozna, mint a kamatterhek. Utóbbi évi 1200-1400 milliárd forint.
Járai szerint folyik az adósság átütemezése, egyre hosszabb adósságokat próbál felvenni a kormány, a kamatfelár jelentősen csökkent az elmúlt évben. Egyre jobb adósnak tartanak bennünket, a piaci ítélet kezd közeledni a realitáshoz. Úgy látja a piac, hogy egyre jobb irányba halad a magyar gazdaság, és nemcsak átmeneti stabilizáció történt a különadókkal - szögezte le.
A kormány a kiadásokat erősen faragja lefelé, másfelől részben az új adórendszernek, részben az uniós növekedésnek köszönhetően elindult a gazdaság felfelé - érvelt Járai, aki szerint a piacok immár elhiszik, hogy képesek vagyunk egyensúlyban tartani az államháztartásban.
A nyereség kezd stabilizálódni, és a bizalom pedig kell helyreállni. A bizalmi veszteségünk bizalmi nyereségbe fordult át - fogalmazott Járai Zsigmond.
(hirado.hu-fidesz.hu)