Klaus szerint a cseh kormánynak kell döntenie az új EU-szerződésről

Vélemény - 2012-01-20

A cseh államfő szerint a kormánynak kellene döntenie arról, hogy Csehország csatlakozik-e a költségvetési felelősségről tervezett új európai uniós szerződéshez, s nem szabadna elbújnia semmiféle népszavazás mögé.

  "Meggyőződésem, hogy a kormánynak nem szabad elbújnia véleményével, s döntenie kell. Nem vagyunk Svájc, ahol minden lehetséges és lehetetlen kérdésről népszavazást tartanak" - jelentette ki Václav Klaus  a Lidové Noviny című konzervatív prágai napilapban pénteken megjelent interjújában.

    A kormányfő visszautasította Klaus szavait. Petr Necas szintén a Lidové Novinynek azt mondta: a kormány majd akkor dönt, amikor elkészül a szerződéstervezet végleges változata. "Nem bujkálunk. A kormány akkor dönt, amikor megkapja a szerződés konkrét szövegét" - mondta a lapnak a kormányfő.

    A Necas vezette kormány szerdán úgy döntött: ha a költségvetési felelősségről szóló új európai uniós szerződés tartalmazni fogja a nemzeti jogkörök átadását is az Európai Unió (EU) intézményeinek, akkor Csehország csatlakozásáról népszavazás fog dönteni. A három kormánypárt közül a középső - a TOP 09 - nem ért egyet a népszavazás kiírásával. Karel Schwarzenberg pártelnök, külügyminiszter úgy véli, nincs szükség népszavazásra, a döntést a kormánynak kell meghoznia.

    A miniszterelnök, aki egyben a Polgári Demokratikus Párt (ODS) elnöke is, szerdán azt is elmondta, hogy a szerződésről szóló tárgyalásokhoz és a dokumentum aláírásához szüksége van a köztársasági elnök felhatalmazására, de azt egyelőre nem kapta meg. Klaus többször nyíltan ellenezte a tervezett uniós szerződést, s azt állította, hogy soha nem fogja aláírni.

    Necas pénteken megismételte: személyesen azt szeretné, ha népszavazás döntene az összes olyan kérdésről, amelyet Csehországnak az euróövezetbe való belépéssel kapcsolatban kell majd rendeznie. 

    Klaus az interjúban újra azt hangsúlyozta, hogy elutasító álláspontja az új európai szerződés irányában változatlan. Szerinte a kormányfőnek a dokumentum aláírásához nincs szüksége az államfői felhatalmazásra. Hozzátette: más dolog a szerződés ratifikációja.