Kóka János "visszatérő bizalmat" érzékelt New Yorkban

Vélemény - 2006-11-14

Kóka János gazdasági miniszter amerikai tárgyalásai során úgy érzékelte, hogy az utóbbi hónapok magyarországi belpolitikai feszültségei ellenére mind az amerikai befektetők, mind az elemzők "visszatérő bizalommal" vannak a magyarországi gazdasági környezet iránt.

"Óvatos bizakodást érzékelek, nagyra értékelik Magyarország elkötelezettségét a reformok iránt" - nyilatkozott háromnapos New York-i látogatása végén a miniszter. Kóka János elmondta, az utóbbi hónapok magyarországi belpolitikai feszültségei ébresztettek némi aggályokat, és felvetettek bizonyos kérdéseket, de a befektetők és az elemzők részéről is visszatérő bizalmat lát, és "erre építve komoly gazdasági sikereket tudunk majd felmutatni".

 

A gazdasági miniszter hétfőn egy üzleti reggeli keretében, amelyet a Citigroup szervezett, harminc elemzővel és befektetővel találkozott, akik a konvergenciaprogramról, a reformokról és a stabilizációs intézkedésekről érdeklődtek. Biztosította őket, hogy "a kormánynak megvan a megfelelő mandátuma és elkötelezettsége arra, hogy végigcsinálja a reformokat".

 

Kóka János szerint az amerikai elemzők érzékelik azt a társadalmi feszültséget, amelyet a kiigazítás és a reformok okoznak. Hangsúlyozta ugyanakkor: annak az üzenetnek a tolmácsolására érkezett New Yorkba, hogy Magyarországot semmi nem térítheti le a reformok és a stabilizáció útjáról. A gazdasági és közlekedési miniszter tárgyalásokat folytatott ezenkívül "egy jelentős pénzügyi befektetővel". "Néhány héten belül bejelenthetjük, hogy a Morgan Stanley után egy következő nagy pénzintézet viszi Magyarországra szolgáltató központját" - mondta, megjegyezve, hogy az üzletet napokon belül véglegesíthetik. "Ennek nemcsak az üzleti jelentősége nagy, hanem a Magyarország iránti befektetői bizalmat mutatja" - fogalmazott.

 

Kiemelte, hogy "a mindenféle politikai konfliktushalmaz ellenére" Magyarország előnyei egyértelműek a kiváló minőségű munkaerő, a többnyelvű környezet, az infrastruktúra, a logisztika tekintetében. A miniszter elmondta, két politikai tárgyalást is folytat a kereskedelmi minisztérium államtitkárával, valamint George Patakival, New York állam kormányzójával, akivel elsősorban a kelet-közép-európai reformfolyamatokról és energetikai kérdésekről váltanak szót.

 

Tom Lantos magyar származású kongresszusi képviselőtől - akinek gratulált abból az alkalomból, hogy a választásokon aratott demokrata győzelem nyomán az egyik legbefolyásosabb bizottság elnöki tisztének várományosa - segítséget kért ahhoz, hogy bővülhessenek Magyarországnak, mint a közép-európai változások mintaországának a lehetőségei.