A közigazgatási hivatalok régiós átszervezése sérti az alkotmányt, a Fidesz ezért az Alkotmánybírósághoz (Ab) fordult - jelentette be Kósa Lajos.
A fővároson kívüli országos közigazgatási szervezeteket, és azok rendszerét átszervezték. Az eljárás menete ténylegesen az volt, hogy a regionális beosztás kapcsán ezeket a szervezeteket régiós szervezetekké alakították át, ám eközben azt az eljárást követték, hogy mindegyik régióban összehívták a szocialista fővezéreket, hogy elosszák a megyei jogú városok között a regionális szervezetek központjait. "Az dönti el, hogy mi hol van, hogy a fontosnak látszó elvtárs hol lakik" - jegyezte meg Kósa Lajos. Ez számos kabaréba illő megoldást eredményezett.
A képviselő példaként említette, hogy az észak-alföldi régióban a legnagyobb laborkapacitás Debrecenben van, a szakembereket Debrecenben és Nyíregyházán képzik, ennek ellenére az ÁNTSZ régiós központját Szolnokra tették. A fideszes politikus a Gyurcsány-kormány közigazgatási "reformját" ámokfutásnak minősítette.
A közigazgatási hivatalokat a kétharmados önkormányzati törvény hozza létre. Ezt a kétharmados törvényt módosította egy feles törvénnyel a kormánytöbbség, a közigazgatási hivatalok szervezeti rendjét kormányhatározat szintű jogszabályban határozzák meg. "Az Alkotmánybíróság számtalanszor állást foglalt már amellett, hogy kétharmados törvényt tartalmában, érdemben feles törvény nem módosíthat. (...) Furcsa módon a feles törvény arra is felhatalmazta a kormányt, hogy a parlamenttől vonjon el hatáskört, ami szintén alkotmányellenes" - fejtette ki Kósa Lajos.
A fideszes politikus aggasztónak találja a kormány törvényalkotási gyakorlatát. Felhívta a figyelmet arra, hogy a kormány figyelmen kívül hagyja azt, hogy milyen az alkotmányos berendezkedés, az alkotmány szövege, a parlament irányító és kormányt ellenőrző szerepe, milyenek a kétharmados jogszabályok, mert ha nem tetszik neki valami, akkor egy feles törvénnyel megszavaztatja a parlamenttel azt, hogy az adott jogszabályt kormányrendeleti szinten szabályozhassa. Debrecen polgármestere hangsúlyozta: ez a közigazgatási szisztéma kizárólag stabil jogrend nélküli féldiktatúrákra, diktatúrákra jellemző.
A politikus bejelentette, hogy a veszélyes, jogbiztonságra káros folyamatok megakadályozása végett január 24-én az Alkotmánybírósághoz fordult. "Derüljön ki, hogy az általunk alkotmányellenesnek vélt jogszabály, és ez a folyamat tartható-e, vagy sem. Arra kértem az Alkotmánybíróságot, hogy - amennyiben az érveimet elfogadja - élve a felhatalmazásával és lehetőségével saját alkotmánybírósági határozatában szabjon ennek gátat" - jelentette ki Kósa Lajos. A képviselő arra kérte az Alkotmánybíróságot - tekintettel az ügy fontosságára - minél gyorsabban hozzon határozatot.
fidesz.hu