A 2006. évi választási kampány idején Kósa Lajos nyilatkozataiban Debrecen stabil gazdasági pozícióiról, a város költségvetésének egyensúlyáról, a hitelállomány kezelhetőségéről beszélt.
Nyilatkozataimban többször is szembesítettem a tényekkel, felvázolva azokat a folyamatokat, amelyek rövid távon is a város gazdálkodásának ellehetetlenüléséhez vezetnek.
Kiemeltem az elmúlt évek presztizs-beruházásainak működési költséget gerjesztő hatását. Felhívtam a figyelmet arra, hogy ezen a létesítményeknek nem csak a felépítésére felvett hitelek és kamataik visszafizetése, hanem a fenntartása is gondot fog okozni, mivel ezekhez normatív támogatást nem lehet szerezni, a város saját bevételeiből kellene tudni finanszírozni.
Azok a folyamatok, amelyek a mai, már-már kritikus költségvetési helyzethez vezettek már 2005-óta jól láthatóak voltak.
2005. évet Debrecen még 5 milliárd forint pénzmaradvánnyal kezdte, azonban ez a tartalék 2006. közepére elfogyott.
2005. év végére a város hitelállománya (kamatok nélkül) elérte a 6,3 milliárd Forintot.
A tartalékok felélése mellett 2006-ban még 4,6 milliárd forint fejlesztési hitelt vett fel a város, hogy fizetni tudjuk a megkezdett beruházásokat.2006-ban mindezeken túl kötelezettséget vállaltunk egy színház beszerzésére is 3,5 milliárd értékben. Ebben az évben 7,068 milliárd banki hitel, 2,5 milliárd kötvény, 4,6 milliárd hitelfelvétel+ a színházra a kötelezettség és 3 milliárd a törlesztésre, összesen 14,668 milliárd Ft terheli a város kasszáját.
Ehhez jön még a Debreceni Vagyonkezelő Rt. és tagvállalatainak hitelállománya, amely az előterjesztés szerint év végére 10,740 milliárd forintot tesz ki. (Benne többek között a Sportuszoda Kft 3,4 milliárdos hitele, amelyhez az önkormányzat kezességvállalása csatlakozik)
E szerint Debrecent, illetve a debrecenieket 2007. év végén 25, 4 milliárd forintnyi adósság terheli.
Ezt az adósságállományt lehet úgy kezelni, mint Kósa Lajos, aki azt nyilatkozta, hogy „nincs eladósodva Debrecen…”, azonban álláspontom szerint ez az adósságállomány már igen nehezen kezelhető. Láthatóan az esedékes törlesztéseket is „csak” hitelből lehet finanszírozni és eljutottunk arra a pontra, amikor már a város működtetéséhez is hitelre van szükség.
2007. évben az újonnan „belépett” intézmények működtetésére 1,1 milliárd önkormányzati támogatást adunk. A DV Rt. a tagvállalatok nyereségéből különböző címeken még közel 1 milliárddal támogatja ugyanezeknek az „intézményeknek” a működését. Támogatja, mégpedig a közüzemi szolgáltató cégek nyereségéből.
De valószínűleg még ez sem lesz elég, mivel például a Sportuszoda önmagában 373.7 milliós veszteséggel számol év végéig.
Ezért mondtuk és mondjuk továbbra is, hogy azoknak a piacképes vagyoni elemeknek a működtetési jogát – amelyek jelenleg veszteséget termelnek - pályázat útján értékesíteni kell. (pld.: Repülőtér, Főnix Csarnok, Látványfürdő, Sportuszoda, Kölcsey Központ, Jégcsarnok)
Nem lehet az önkormányzati alapfeladatok körében nem tartozó – de a kampányban jól mutogatható – beruházások fenntartási veszteségeit mindig másokkal megfizettetni!
Mert jelenleg a debreceni közüzemi szolgáltató cégek nyereségéből próbálja a városvezetés finanszírozni a beruházásokhoz felvett hitelek törlesztését és az új beruházások működtetési veszteségét is.
Azonban – ezért - a debreceniek közüzemi terhei tovább nem növelhetők!
A város könyvvizsgálója a következőkkel zárja a költségvetéssel kapcsolatos jelentését:
„…a Tisztelt Közgyűlésnek figyelemmel kell lenni arra, hogy a működési bevételek nem fedezik a működési célú kiadásokat, a következő költségvetési év működési kiadásainak részben külső forrásból kell megvalósulnia, ez újabb jelentős nagyságú terhet jelent Debrecen város pénzügyi helyzetére. "
A Gazdálkodási Főosztály az előterjesztésben leírja: „Az összes beruházási igény többszöri egyeztetés és átszámítás után sem volt kezelhető, így 2007. évre több, mint 6 milliárd Ft összegű beruházási igényre nincs fedezet."
Kósa Lajos a választási kampányában azt ígérte a debrecenieknek, hogy megvédi őket a kormányzati megszorításoktól. E helyett olyan költségvetést terjeszt elő, amely a város adósságállományának további növekedéséhez vezet. Nem látjuk még ötlet szintjén sem, hogyan akarja megállítani azokat a folyamatokat, amelyek városunk lakóinak vállára egyre nagyobb terheket tesznek.
A szakmai apparátus is már évek óta újra és újra felhívja a figyelmet arra, hogy a városvezetés pazarló beruházási politikája nem finanszírozható. Mi „ellenzékiek” is évek óta mondjuk, hogy nem lenne szabad tovább folytatni az átgondolatlan, finanszírozhatatlan beruházásokat.
Azonban a politikai célok újra és újra felülírják a szakmai szempontokat.
Ezért nem tudjuk támogatni és elfogadni a város 2007. évi költségvetését.
Kovács László
SZDSZ