Lengyel külügyminisztérium: provokáció a katyni áldozatok oroszországi emlékművének megrongálása

Vélemény - 2025-05-21

Provokáció és a lengyel elnökválasztásba való beavatkozásra tett kísérlet az 1940-es katyni vérengzés lengyel áldozatai emlékművének megrongálása az oroszországi Mednoje temetőjében - közölte a varsói külügyminisztérium szerdai nyilatkozatában, szorgalmazva az emlékhely azonnali helyreállítását.

A lengyel tárca "nyugtalanul fogadta" a moszkvai lengyel nagykövetség értesítését a Mednoje katonai temetőjében emelt lengyel emlékmű megrongálásáról - áll a varsói minisztérium honlapján közzétett nyilatkozatban.

Varsó határozottan követeli az orosz féltől a síremlék eredeti állapotának azonnali helyreállítását - olvasható a dokumentumban.

A varsói külügy "felháborító provokációnak" nevezi, emellett a "lengyel elnökválasztásba történő beavatkozásként", "történelemhamisításra irányuló jellemző orosz kísérletként" is értékeli a rongálást, amelynek célja szerinte "annak a történelmi ténynek az elfedése, hogy 1939 szeptemberében a sztálini Szovjetunió Hitlerrel együtt megtámadta Lengyelországot".

A külügyminisztérium egyúttal felszólította a lengyel Nemzeti Emlékezet Intézetét (IPN), tegyen lépéseket az ügyben. Az IPN igazgatója, Karol Nawrocki a fő lengyel ellenzéki erő által támogatott elnökjelölt, aki június 1-jén a választás második fordulóban Rafal Trzaskowski kormánypárti jelölttel száll versenybe az államfői posztért.

Karol Nawrocki az orosz belügyminisztérium körözési listáján szerepel lengyelországi szovjet emlékműveknek az IPN kezdeményezésére végrehajtott eltávolítása miatt.

Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter szerdai brüsszeli sajtóértekezletén feltette a kérdést: az IPN "miért nem tett eddig semmit" a mednojei rongálás ügyében? Közlése szerint az emlékműről eltűnt a Lengyelország 1939-es szovjet és német megtámadása elleni lengyel honvédelmet jelképező kereszt, valamint a katonai hősiességet jelképező Virtuti Militari kereszt is.

Sikorski szerint a rongálást "nem vandálok követték el", hanem a temetőkomplexum vezetése a helyi ügyészség, "vagyis az orosz állam" utasítására.

Az 1940 tavaszán Joszif Sztálin szovjet diktátor és a legfelső szovjet pártvezetés utasítására több helyszínen, köztük a katyni erdőben és a Tver melletti Mednoje térségében végrehajtott, összefoglalóan "katyni vérengzésnek" nevezett mészárlás során több mint 21 ezer lengyel hadifoglyot - hivatásos és tartalékos tiszteket, valamint polgári személyeket végeztek ki. Mednoje temetője 6300 katyni áldozat nyughelye.