Létezik megoldás a devizahiteleseknek

Vélemény - 2010-12-14
Létezik megoldás a devizahiteleseknek - a Banki Hitel Károsultjainak Egyesülete szerint. Miniszterelnök úr júniusban , több más gazdasági intézkedés mellett jelentette be, hogy a kormány segít a bajba jutott lakáshiteleseknek. Szeptember elején pedig azt ígérte, hogy a kormány október 15.- ig benyújtja a Parlamentnek az eszközkezelőről szóló tervezetet. Ez azonban eddig nem történt meg, és a segítségre várók türelme egyre fogy.

. A kilencven napon túli, nem fizető lakáshitelesek száma már meghaladja a százötvenezret, ehhez csatlakoznak azon ügyfelek, akik a könnyített időszak után újra fizetésképtelenné váltak. A pénzintézetek részéről nincs megoldás a további könnyítésre. A megoldhatatlannak tűnő probléma már kezelhetetlen, a bajbajutott hitelek nagy számára való tekintettel minden szereplőnek szerepet kellene vállalnia a megoldásban. Ha a kilakoltatási moratórium áprilisban lejár és nem kerül meghosszabbításra, úgy   több tízezer család kerülhet az utcára.

 

A nem túl nagy kereslettel bíró lakáspiacon mihez kezdenek az elárverezendő ingatlanokkal, melyekben családok laknak?  Végre szembe kell nézni a beláthatatlan következményekkel járó problémával és meg kell találni a megoldást a bajbajutottak számára. Nem lehet megoldás a  devizahitelesek számára az Euro -ra történő váltás, ezzel is további kockázatnak lennének kitéve az ügyfelek - talán a mielőbbi zónába lépés tehetné stabilabbá a törlesztő részleteket.  

Két alapvető megoldás létezik: 

1.Kompenzált árfolyamon történő forint hitelre váltás lehet a megoldás, mivel így kerülhet a legkevesebbe a megoldás. Mindenképpen ezt kellene meglépni és ezt tudomásul kell vennie a pénzintézeteknek is, különben az ügyfelekkel együtt ők is vesztessé válhatnak.  2.A másik megoldás lehetne, amennyiben az árfolyamhoz nem nyúlunk hozzá, úgy a devizahiteleknél a bank az árfolyamnyereséghez hozzájuthat. Az alkalmazott ügyleti kamat és kezelési költség maximálásra kerüljön a következők szerint: Kamatszerűen felszámolt díjak maximalizálása, mely nem lehet magasabb, mint a pénzintézetnél a mindenkor és az adott devizában érvényes 1 havi lekötött betéti kamat + maximum 1,5%. 

 Harmadik lehetőség nincs a bajbajutottak megmentésére.  Hiszen ha lenne is eszközkezelő ,csupán a bajbajutottak 10%-a kerülhetne az alapba . A maradék 90 %-nak  pedig szociális hálót kell biztosítani.

Kiadó: Banki Hitel Károsultjainak Egyesülete

OS