Liberális javaslat Debrecen Pólus programját felügyelő önkormányzati bizottság felállítására

Vélemény - 2006-11-22

Debrecen számára az elkövetkező évek a nagy lehetőségek, de a nagy kihívások időszaka lesz. A stratégiai célok megvalósítását nagymértékben elősegíti, és a fejlesztés külső feltételrendszerét jelenti az a tény, hogy a 2007-2013 közötti Nemzeti Stratégiai Referenciakeret (NSRK) megalapozását jelentő Országos Fejlesztéspolitikai Koncepcióban (OFK) és Országos Területfejlesztési Koncepcióban (OTK) – mint a helyzetfeltárásban utalás történt rá – a város, mint fejlesztési pólus külön is nevesítve van. A programokban megfogalmazott fejlesztések értéke a 25-30 milliárd forintot is elérheti!

a)         Az OTK a fejlesztési pólus szerepkörhöz kapcsolódva az alábbi funkciók megerősítését tartja fontosnak:

-           A felsőoktatási intézmények és a régiók gazdasági szereplői közötti sokrétű kapcsolat erősítése a kölcsönös előnyök alapján, a munkaerőpiac képzési igényeinek szélesebb körű kielégítése.

-           Meghatározó és lehetőleg jelentős fejlődési perspektívával rendelkező ágazatokhoz, szakterületekhez kapcsolódó kutatás-fejlesztési kapacitás bővítése, tudásközpont szerepük megerősítése, melyen keresztül törekedni kell a K+F területi diverzifikációjának elősegítésére.

-           A pénzügyi, üzleti, menedzsment – tanácsadói, továbbá a közszolgáltatások színvonalának fejlesztése.

-           Az innovációs transzfer intézmények, szervezetek hálózatának megerősítése.

-           A befektetési környezet javítása, proaktív, a magánszféra forrásait is bevonó településfejlesztési tevékenység ösztönzése.

-           A felsőoktatási intézmények és a régiók gazdasági szereplői között sokrétű kapcsolat erősítése a kölcsönös előnyök alapján.

           

b.)        Az OTK ugyanakkor szűkebb értelemben vett gazdaság mellett a fejlesztési pólusok fenntarthatósága érdekében egyéb területek fejlesztési fontosságát is hangsúlyozta:

-           A kulturális szerepkör megerősítése, a magasan képzett munkaerő számára nemzetközi tekintetben is vonzó lakó- és rekreációs környezet kialakítása, komplex kulturális kínálat kialakításával és regionális, országos, nemzetközi rendezvények szervezésével.

-           A közlekedési kapcsolatok modernizációja, a közlekedési szennyezéseket csökkentő beruházások létesítése, forgalomcsillapító intézkedések bevezetése, tehermentesítő utak építése, környezetbarát tömegközlekedés fejlesztése.

-           Az erősödő szuburbanizációs folyamatokból adódó társadalmi problémák kezelése (agglomerációs feszültségek), a fejlesztési pólusok társadalmilag, illetve fizikailag erodálódó, illetve funkcióvesztett belvárosi, átmeneti, lakótelepi területeinek revitalizálása (barnamezők rehabilitációja, városi slumosodás megakadályozása, stb.).

-           A fokozott környezeti terhelés ártalmainak csökkentése, a levegő-, és zajszennyezés, a hulladék- és szennyvízkezelés problémáinak megoldása, az összehangolt zöldfelületi rendszer megteremtése, a városok körüli zöldgyűrűk létrehozásával, illetve fenntartásával, az agglomerálódó térségekben a környező településekkel együttműködve.

 

Ezekben a programokban kormánynak és ellenzéknek közösen kell dolgozni, de legalább annyira fontos, hogy itt Debrecenben a városvezetés működjön együtt a városházi ellenzékkel. Ma sajnos ennek az együttműködésnek nem sok jelét látjuk, de mi liberálisok bízunk abban, hogy ez a javaslatunk, és az a kihívás, amely előtt városunk áll nyitottabbá teszi a város vezetőit.

Ezért javasoljuk, hogy az Önkormányzat az SZMSZ-ben foglaltak szerint alakítson egy eseti bizottságot, amely az elkövetkező években ellenőrzi a Debreceni Operatív Programban megfogalmazott célok megvalósulását.

A Bizottság feladata lenne a polgármesteri vezetés, és az önkormányzat hivatala által, a Fejlesztési Programban megfogalmazott fejlesztési és beruházási feladatok ellátásával továbbá a pályázatok előkészítésével, végrehajtásával kapcsolatos folyamatok képviselői ellenőrzése.

A Bizottság 15 tagból áll, tagjai önkormányzati képviselők. A tagokra a képviselőcsoportok illetve a Közgyűlésbe bejutott szervezetek tesznek ajánlást:

 

FIDESZ                                                          7

MSZP                                                            3

MDF                                                              1

SZDSZ                                                           1

KDNP                                                            1

Függetlenek Debrecenért                                1

Független Fórum                                             1

Lokálpatrióták és Városvédők                            1

 

A Bizottság vezetésére ellenzéki, alelnökére a többségi frakció tesz javaslatot.

 

A Bizottság tagjai munkájukért díjazásban nem részesülnek.

A Közgyűlés megfontolhatja, hogy a Bizottság munkájába bevonja a Debreceni Egyetem, a Kereskedelmi és Iparkamara képviselőit, mivel a Pólus Program szoros együttműködést feltételez ezekkel a szervezetekkel.

A Közgyűlésnek meg kell találni a módját, hogy minden lehetséges eszközzel érvényesítse a városvezetés feletti ellenőrzés jogát ezzel a fontos programmal kapcsolatban. Ezek a források csak pontos és törvényes végrehajtás, működés esetén szolgálják majd Debrecen fejlődését. Az Uniós források sajátossága, hogy amennyiben a tervezett fejlesztések nem a programozásban vállaltak szerint, attól eltérően valósulnak meg, vagy a pénzügyi teljesítésbe csúszik hiba, akkor akár vissza is kell fizetni őket! A Pólus Program nagyságrendje miatt egy esetleges visszafizetési kötelezettség Debrecenre nézve katasztrofális következményekkel járhat.

Ez az indok is alátámasztja azt, hogy széles ellenőrzéssel, együttműködéssel lehet az Uniós forrásokat városunk fejlődésének szolgálatába állítani. A liberálisok javaslata ezt a célt szolgálja!

 

(Forrás:SZDSZ)