A piacok nem szeretik a “rángatásokat”, és ilyenkor túlreagálnak – világított rá a forint gyengülésének és az értékpapír piac elmúlt hetekben tapasztalható ingadozásának okaira Bod Péter Ákos közgazdász, egyetemi tanár, a Duna Televízió Közbeszéd című műsorában szerda este.
Az ugyancsak itt nyilatkozó Sarkadi Szabó Kornél vezető elemző szerint európai csődveszély idején egy “eseményeket produkáló” ország, amilyen Magyarország is volt az elmúlt időszakban, felhívja magára a figyelmet. Mindkét szakértő úgy látja: a magánnyugdíjpénztári vagyon felhasználása körüli bizonytalanságok csak fokozzák a külföldiek bizonytalan reakcióit, a mihamarabbi tisztánlátás ez ügyben az egész magyar gazdaságnak és társadalomnak érdeke lenne.
Adott egy nagyon változékony nemzetközi keret – az írek, a portugálok, a görögök, a magyarok sebezhetőségével. Ehhez jönnek Magyarország esetében a “belső izgalmak”: a nyugdíjpénztárak körüli helyzet, amelyeknek nem látjuk még a végét, és amely hárommillió embert és hatalmas vagyont érint; a Nemzeti Bank monetáris tanácsa körüli izgalmak; a hír, hogy a kormány egy kicsivel nagyobb inflációt tartana megengedhetőnek; a Költségvetési Tanács költségvetésének elvonása. Nagyon sok a hír, és a piacok nem szeretik ezeket a “rángatásokat”, ilyenkor túlreagálnak. Egy ilyen túlreagálásnak lehetett áldozata az, akinek két nappal ezelőtt fordult a svájci frank hitele- magyarázta a piaci ingadozások hátterét Bod Péter Ákos .