Minden korábbi kormányzati ígéretet megszegve a napokban olcsóbb lett a cigaretták ára, év végéig milliárdokkal csökkentve a költségvetés bevételét.

Vélemény - 2010-09-28

Minden korábbi kormányzati ígéretet megszegve néhány napja olcsóbb lett a cigaretták ára, legalább 10 forinttal csökkentve dobozonként a költségvetés bevételét. A jövedéki adójegyek felhalmozási botrányát követően most újabb jelentős bevételi forráscsökkenéssel számolhat a kormány, miközben a felelősök továbbra is élvezik a pénzügyi kormányzat bizalmát.

Súlyos felelősség terheli a pénzügyi tárca jövedéki adóval is foglalkozó főosztályának vezetőit, amiért az idei első félévben a Füstirtók Alapítvány véleménye szerint sorozatos szakmai hibáik miatt negyedével csökkent a cigaretta jövedéki adó az első félévben. A hatalmas bevételkiesés a dohányipar adóemelés előtti bespájzolásából ered, amit a pénzügyi tárca évek óta tevékenyen támogat. Ezért korábban a főosztály vezetőinek leváltását követeltük és azt, hogy a dohányipari lobbi befolyása csökkenjen a tárcánál. Sajnos teljesen eredménytelenül. Pedig Varga Mihály a 63 csontváz között nem is olyan régen a cigarettaspájzolást is megemlítette, miközben a spájzolást mellszélességgel hosszú évek óta tevékenyen segítő minisztériumi alkalmazottak továbbra is beosztásukban maradhattak. Most van csontváz, vagy nincs csontváz? De itt az újabb botrány: Orbán Viktor kormányfő a parlamenti választások második fordulója után jelentette be, hogy öt nemzeti ügyet kiemelt kérdésnek tekintenek. Ezek közé a rend, a szociális biztonság helyreállítása, a gazdaság talpra állítása, az EGÉSZSÉGÜGY MEGMENTÉSE és a demokratikus normák visszaállítása tartozik. Ehhez képest Magyarország egyik legnagyobb népegészségügyi problémájában a dohányzás kérdésében most újabb visszalépés következett be azzal, hogy olcsóbbá vált a cigaretta. Ez a dohányipari lépés egyenes következménye annak, hogy a pénzügyi tárca gyakorlatilag külön alkukat köt a parlament háta mögött a dohányipari lobbival a cigarettafogyasztás csökkenésének megakadályozása érdekében. Korábban minden kormány ígéretet tett a cigaretta árának és jövedéki adójának folyamatos emelésére, s valamennyien hazudtak. Ez a Gyurcsány és a Bajnai kormányok esetében aligha meglepő, hiszen szakmai körökben kész tényként kezelték az MSZP és a dohányipar rendkívül szoros együttműködését. Közel fél éves regnálás után kérjük, hogy az új kormányt valljon színt, mi az elképzelése a dohányzás kérdésében. Álláspontunk szerint a környezetvédelmi termékdíjhoz hasonló egészségvédelmi termékdíj bevezetése, a jövedéki adó jövő évi legalább 20 százalékos emelése és a dohányipari jövedelmeknek a bankadóhoz hasonló extra megadóztatása mellett a nemdohányzók egészségét védeni hivatott 1999. évi XLII. törvény alapvető módosítása javítana érdemben a helyzeten, miközben a jövedéki adó bevételek is nőnének. A Füstirtók Alapítvány – amelynek lobbistája a Gyurcsány - Bajnai érában közel 100 demonstrációt szervezett az egészségügyi tárca elé – kéri az Orbán kormányt, hogy a nemzeti konzultáció keretében keresse meg és vegye partnerként számításba. Információk:

    Kiadó: Füstirtók a Gyermekdohányzás Visszaszorításáért Alapítvány