Mindenkinek joga van a megfelelő szakképzéshez

Vélemény - 2011-03-09

Az országos szülői szervezetek alkotmányos garanciát kérnek az első szakképesítés ingyenességére.

A KSH adatai szerint évente kb. 5-6000 fő tanköteles gyermek marad ki az iskolákból szankció nélkül. A magyar közoktatás tizenöt év alatt több mint 100 000 fő szakképzetlen munkaerőt termelt ki, ami nem könnyíti meg gazdasági és szociális haladásunkat.

    A 15 éves korig tartó tankötelezettség esetleges bevezetése olyan körülményeket hozhat létre, hogy az iskolából végzettség nélkül kimaradók száma megtöbbszöröződik. Ezeknek a képzetlen fiataloknak a többsége kiszolgáltatottja lesz a munkaerőpiac könyörtelen racionalitásának (alacsony munkabér, megalázó munkafeltételek, munkanélküliség).

Figyelemmel az országgyűlés által törvényben kihirdetett és megerősített Európai Szociális Karta 1. rész 10. pontjában foglaltakra, amely szerint  Mindenkinek joga van a megfelelő szakképzéshez  az országos szülői szervezetek a Parlament Alkotmány-előkészítő eseti bizottságához fordultak, kerüljön be az új Alkotmányba, hogy az első szakképesítés ingyenes megszerzése minden állampolgárnak egész életem át tartó joga.

Szövegszerű javaslatuk:

X. § (1) A Magyar Köztársaságban mindenkinek joga van a munkához, a munka és a foglalkozás szabad megválasztásához.

(2) Egyén adottságaira építve minden magyar állampolgárnak - életkortól függetlenül - joga van az első szakképesítés ingyenes megszerzésére.

Nyilvánvaló nemzeti érdek, hogy a munkavállalók minél magasabb szintű szakképzettséggel rendelkezzenek, amelynek eléréséhez az államnak kell biztosítani a feltételeket.

Az új Alkotmány tervezetében nem található garanciális elem a munkához- és a foglalkoztatáshoz való jogról, amelyek meghatároznák a magyar társadalom viszonyát a munkaerőpiachoz. A magyar munkavállalóknak és munkaadóknak elengedhetetlen érdeke, hogy nemzetközi szerződésekben elfogadott foglalkoztatással kapcsolatos tézisek az alkotmányban is megjelenjenek.

Tanévenként több ezer tanköteles gyemek marad ki az általános és középfokú iskolákból, vagy be sem iratkozik oda, mert nincs megbízható nyilvántartás és nyomonkövetés a tanköteles tanulókról. Az iskolák sokszor örülnek annak, ha a rosszul kezelhető gyermek eltünik a látókörükből.

Az MSZOE és az akcióban együttműködő szülői szervezetek kezdeményezik az oktatásirányító szerveknél a tanköteles tanulók megszámlálását, és annak megállapítását hány gyermek nem teljesítette tankötelezettségét tanköteles évek folyamán.

 

    Kiadó: Magyarországi Szülők Országos Egyesülete