A Fidesz által szeptembertől bevezetni kívánt ”hamburgeradó” egy újabb kormányzati pénzbehajtó akció, amely jóval többet árt a magyar embereknek, mint használ.
A Fidesz, - miután több mint egy év után rájött, hogy az általa álmodott és kivitelezni próbált költségvetési pálya tarthatatlan - a kvázi pótköltségvetés benyújtásával egy időben egy úgynevezett népegészségügyi termékadó bevezetését is javasolja. Felelős ellenzéki pártként az MSZP a pótköltségvetés benyújtását üdvözli, az utóbbi intézkedésre azonban határozott nemet mond.
Nemet, mert:
- a kormány javaslata a Fidesz-KDNP szegényellenes politikájának újabb gyöngyszeme”, hiszen épp azokat a - zömében silány minőségű, ám olcsó - élelmiszeripari termékeket adóztatná meg, amelyekből az alacsonyabb jövedelmű családok kényszerülnek a legtöbbet fogyasztani.
- ilyen neokonzervatív, statáriális intézkedésekkel még soha, sehol nem sikerült visszaszorítani az egészségtelen élelmiszerek fogyasztását.
- nem tudni, mire költené a kormány a termékadóból behajtani kívánt évi mintegy húszmilliárd forintot, csak az biztos, hogy tájékoztató kampányokra, felvilágosító programokra nem
- a tervezett intézkedéssel a kormány a fürdővízzel együtt a gyereket is kiöntené: a tervezett adó oly sokféle és különböző típusú termékkörre vonatkozna, hogy a várható adminisztrációs és hatósági ellenőrzési költségek nagy valószínűséggel elérnék, sőt meg is haladnák a termékadóból befolyt összeget.
- a javaslat, amennyiben megvalósul, újabb munkahelyek megszűnését vonja maga után. A hamburgeradó hírérére négy élelmiszeripari vállalat máris jelezte, hogy szomszédos országokba teszi át telephelyét. Csak ez a négy cég 2200 magyar munkavállalót alkalmaz
A fentiek tükrében nyilvánvaló, hogy a Fidesz javaslata pusztán egy újabb, kommunikációs köntösbe bújtatott pénzbehajtó akció. Ha ugyanis a kormányt nem az általa ütött költségvetési lyukak foltozása, hanem a társadalom egészségtudatának formálása vezérelné, a termékdíj bevezetésével egy időben visszavonná az adómentes pálinkafőzésről szóló jogszabályt és törvényt hozna a zöldségek-gyümölcsök és teljes kiőrlésű liszt felhasználásával készült sütőipari termékek áfájának radikális csökkentéséről.
Minthogy azonban ilyesmiről nincs szó, az MSZP az egészségügyi termékadóról szóló törvényjavaslatot támogatni NEM tudja.
Gőgös Zoltán,
a Mezőgazdasági bizottság alelnöke,
országgyűlési képviselő és
Simon Gábor,
a Fogyasztóvédelmi bizottság elnöke,
országgyűlési képviselő
Kiadó: MSZP