Nyugdíjkatasztrófát okozna a "40-es szabály" és a svéd modell is

Vélemény - 2010-01-17

A Fidesz által tervezett lépések nyugdíjkatasztrófát okoznának. Lendvai Ildikó, az MSZP elnöke erről vasárnapi sajtótájékoztatóján beszélt.

Végre lenne lehetőség az érdemi vitára, például a nyugdíjakról, ha a Fidesz nem tagadná mindazt, ami ezzel kapcsolatban az elképzeléseiről nyilvánosságra került - mondta Lendvai Ildikó. Hozzátette: három olyan szempont is van, amelyről ennek okán beszélni kell.

Varga Mihály, a Fidesz alelnöke először nyilatkozott a témáról a Figyelő című lapnak, majd az ott megjelenteket letagadta. Az úgynevezett svéd modell bevezetését, a KDNP már három évvel ezelőtt javasoltra, és ezt a javaslatot a legnagyobb ellenzéki párt támogatta. Mindezt szépítendő, most a Fidesz előállt azzal, hogy a nők negyven év munkaviszony meglétét követően - koruktól függetlenül - mehessenek nyugdíjba. Majd legutóbb azt ígérték, ha kormányra kerülnek, megőrzik a nyugdíjak reálértékét.

 

 Mint az elnök asszony kifejtette, a svéd modell szerint állami támogatás nem kerül a nyugdíjkasszába, mindenkinek a számláján vezetik a járulékbefizetéseit és majd annak megfelelő nyugdíjat kap. Ez azt jelentené, hogy az állami támogatás megvonásával a Fidesz 590 milliárd forintot elvesz a nyugdíjkasszából, ami gyakorlatilag húsz százalékos nyugdíjcsökkenést jelent. Kibújt a szög a zsákból - tette hozzá -, hiszen így kiderült, miből kívánja fedezni a Fidesz eddigi ígéreteit. De ez nem újdonság, hiszen ha a legnagyobb ellenzéki párt kormányra kerül, azt mindig a nyugdíjasok zsebe bánja. Mindenki emlékszik arra, hogy annak idején elvették a törvényben biztosított nyugdíjemelés nagyobbik részét.

 

 

 

Az, hogy negyven évnyi szolgálati idő után, életkortól függetlenül, minden nő nyugdíjba mehet, azt jelenti, hogy a nők nem nyugdíjba mennek, hanem éhen halni, mert ez a svéd modellel ötvözve olyan alacsony nyugdíjat jelent, hogy csupán koldusnyugdíj jutna a nőknek Ráadásul másoknak tovább kellene dolgozni, hogy legyen járulék. Tovább rontja a helyzetet, hogy ha többen mennek hamarabb nyugdíjba mint jelenleg, akkor csökkenni fog az utalható pénz összege.

 

Lendvai Ildikó arról, hogy az ellenzéki párt azt közölte, hogy a nyugdíjak reálértéken maradnak, megjegyezte, ha valaki arra vállalkozik, hogy a nyugdíjaknak csak a reálértékét tartja meg - ami ma is törvényben garantált -, akkor az ezen felüli plusz juttatásokat már nem adná, hiszen azt nem is említi. Tehát nem lesz meg a törvényben garantált nyugdíjprémium jövőre - már vont vissza törvényt annak idején a Fidesz-kormány -, s nem lesz nyugdíjkorrekció, hiszen ahhoz állami pénz kell. Ez utóbbi egymillió idős embert érint.

 

 Mindezeken túl az MSZP elnöke elmondta, hogy a Fidesz elképzelése szerint az éves nyugdíjak mértékéről nem a parlament döntene, hanem miniszteri rendelet szabályozná. Ez újabb szakadék, hiszen a Központi Statisztikai Hivataltól kérne információt az illetékes tárcavezető a nyugdíjba készülő generáció várható élettartamáról. Ha netán tovább élnek, kevesebb nyugdíjat kapnak.

 

 Lendvai Ildikó szólt arról is, hogy miként képzeli a szocialista párt ugyanezt a kérdéskört. Az eddig érvénybe lépett intézkedések fenntarthatóvá tették a nyugdíjrendszert. Ezen a modellen nem kell változtatni. Szerepel benne a munka megbecsülése, a ledolgozott évek számának elismerése és a szolidaritás. Az állami támogatás és a szolidaritás nélkül katasztrófa helyzet áll elő. Így elhagyásukat az MSZP ellenzi. Rendkívül fontos - és a szocialisták ezt vállalják - a nyugdíjkorrekció folytatása, a méltányossági emelés megőrzése, és a nyugdíjprémium kifizetése.

www.mszp.hu