Magyarország megtépázott tekintélyének helyreállítását nevezte legfontosabb külpolitikai feladatának Orbán Viktor, aki szerint azonban azt is világossá kell tenni, hogy a magyar kormány nem azonos a magyar emberekkel.
A Fidesz elnöke erről azt követően beszélt újságíróknak, hogy kedden Budapesten megbeszélést folytatott az EU-s nagykövetekkel. Az a dolgom, eddig is ezt tettem, hogy világosan bemutassam, Magyarország és a kormány az két különböző dolog. Ami igaz hazugságban, adathamisításban, rendőri brutalitásban a kormányra nézve, az nem igaz a magyarokra nézve - fogalmazott Orbán Viktor.
"A következő időszakban is aktív maradok nem csak a magyar parlamentben, de a külpolitikában is, fogadok el meghívásokat konferenciákra, teszem a dolgomat az Európai Néppárti alelnökeként Brüsszelben, a legfontosabb feladatomnak azt tartom, hogy helyreállítsuk Magyarország megtépázott tekintélyét és hitelét a világban" - mondta Orbán Viktor.
A pártelnök szerint ugyanis Magyarország tekintélyét a hazugságok, az adathamisítások és újabban már a rendőri brutalitás is aláásta. Hozzátette: egy dolog, hogy milyenek a magyar emberek és egy másik, hogy hogyan viselkedik a magyar kormány, ezért a feladat az, hogy Magyarország a megbecsültségét és elismertségét próbáljuk helyreállítani.
Mint mondta, a nagyköveti találkozón kifejtette, hogy véleménye szerint Magyarországon elnyúló politikai és morális válság van, amely nem oldódik meg addig, amíg ennek kiváltója jelen lesz a magyar közéletben, amíg ezt az akadályt nem távolítja el a szocialista párt. Orbán Viktor szerint ebben az ügyben Fidesz minden tőle telhetőt megtett, a demokratikus eszközöket felhasználta, utolsó lehetőségként pedig népszavazást kezdeményezett azokban a kérdésekben, amelyeknek nincs nagy hatása a költségvetésre, de fontos az emberek mindennapi életében. A pártelnök megítélése szerint a népszavazás végre stabilizálhatja Magyarországot, a bizonytalanság okát eltávolíthatja a közéletből, és ezek után megkezdődhetnek az érdemi megbeszélések a fontos reformokról.
A Fidesz gazdasági forgatókönyvéről szólva kifejtette: politikai elitnek először tisztáznia kell, hogy ki a felelős azért, hogy ilyen gazdasági helyzetbe jutott az ország, garanciákat kell adni, hogy a megszorításokkal beszedett extra pénzek valóban jó helyre mennek, ezek után tisztázni kell a megszorító lépéseket és igazságosan elosztani a terheket, majd reformalapot létrehozni a változtatások finanszírozására, és reformkerekasztalokkal meghatározni a reformok irányát. Orbán Viktor megismételte pártja azon álláspontját, hogy a kormány nem reformokat hajt végre, hanem pénzbehajtási akciókat vezényel le.
A nagyköveti megbeszélés házigazdája, a finn nagykövet, Pekka Kujasalo a magyar belpolitikai helyzetről alkotott véleményét firtató kérdésre válaszolva azt mondta: ugyan az őszi események meglepetésként érték, mert nyugodt, békés országnak tartotta Magyarországot, azonban úgy gondolja, hogy semmi rendkívüli vagy riasztó dolog nem történt Magyarországon. A demokráciákban normális dolog, hogy a vélemények eltérnek egymástól, az ellenzéknek az a dolga, hogy megkérdőjelezze a kormány álláspontját, és az is normális, hogy az emberek tüntetéssel nyilvánítsák ki a véleményüket, de olyasmi is előfordult már, többek között Finnországban is, hogy a tüntetőkhöz erőszakos cselekmények kapcsolódtak - tette hozzá a nagykövet.
Pekka Kujasalo ugyanakkor hangsúlyozta: a magyarok tudják a legjobban, hogy mi történik az országukban, ezért nincsenek rászorulva a külföldiek tanácsaira és véleményeire. A nagykövet nagyra értékelte Orbán Viktor széles körű tájékoztatását, mint mondta, az Európai Unió nagyköveteit nem egy kormányhoz vagy egy párthoz küldték, ugyanakkor fontos, hogy a kormány és az ellenzék álláspontját is megismerhessék.
(MTI)