A köztársasági elnök azt várja a történészektől, hogy objektív és elfogulatlan képet alkossanak az 1956-os forradalom történetéről. Sólyom László a Magyar Tudományos Akadémián, az 1956-os forradalom 50. évfordulója alkalmából megrendezett ünnepi tudományos ülésen beszélt pénteken.
"Végre objektív és elfogulatlan beszámolók szülessenek a forradalomról" - fogalmazott az államfő, hozzátéve: a történettudományi osztálynak különös felelőssége van ezen az évfordulón. Utalt arra, hogy az 1956 utáni 30 évben nem születhettek hiteles művek a forradalomról, ezért annak történetét csak mítoszokból és szájhagyományból lehetett megismerni.
Arról beszélt, hogy az 1956 utáni politika megszabta, mi kerülhet napvilágra, és az is csak torzítva, "a hazug rendszer hazugságait visszhangozva". A köztársasági elnök rámutatott: az elmúlt fél évszázad tapasztalata az, hogy az emlékezet 1956 kérdésében "különösképpen szelektív".
Sólyom László kitért arra, hogy őt magát az a kérdés foglalkoztatja, hogy 1956 szakszerű, pontos, objektív és mély tudományos feldolgozása "segít-e minket abban, hogy jobban megértsük" a forradalmat? Vajon el lehet-e szigetelni 1956-ot az előzményektől, vagy annak hatástörténetétől, vagy éppen saját életünk történetétől - vetette fel.
"A kortárs történészeket mennyire befolyásolja saját életük története, az a pozíció, ahonnan megírják 56 történetét", lehetséges-e annyira elvonatkoztatni saját életüktől, hogy 1956-ról írva ne saját életükkel, viszonyulásaikkal vessenek számot? - fordult a történettudomány szakembereihez a köztársasági elnök.
Az államfő annak a véleményének adott hangot, hogy 1956 örökségéhez nem csak az azt követő három évtized, hanem az 1989 utáni évek története is hozzátartozik "amely szintén szelektíven nyúlt hozzá 56-hoz".
Az államfő 1956 aktuálpolitikai vonatkozására utalva úgy vélte, hogy ma nem az a fő probléma, hogy külön ünnepelik 1956-ot, inkább az: mit ünnepelnek külön. "Az, hogy ma is az a fő probléma, hogy külön-külön ünnepelnek a politikai pártok vagy különféle csoportok, volt 56-osok (...) abban nem is az a fő kérdés, hogy miért ünnepelnek külön, hanem az, amit ünnepelnek.
Mi az a külön-külön 56-ja mindenkinek, amiről úgy gondolja, hogy az az igazi 56" - fogalmazott a köztársasági elnök. Lehetséges-e szintézis? - fordult ismét az akadémikusok felé Sólyom László.
(MTI)