Az idei adóváltozások közül a legjelentősebb a szociális hozzájárulási adó csökkentése, a hatéves bérmegállapodás értelmében idén júliusban újabb 2 százalékponttal, 19,5 százalékról, 17,5 százalékra mérséklődik ez a munkaadókat terhelő járulék.
A változtatás várhatóan 130 milliárd forintot hagy a vállalkozásoknál - mondta Regős Gábor, a Századvég Gazdaságkutató közgazdásza csütörtökön az M1 aktuális csatornán.
Az adócsökkentések közül példaként említette még a tartós tejek áfájának csökkentését - január 1-től 18 százalékról 5 százalékra mérséklődik az ESL (hosszabban eltartható) és az UHT (ultrapasztőrözött) tejek forgalmi adója -, illetve a kétgyermekes családok adókedvezményének növelését, ami így gyermekenként 20 ezer forintra emelkedik. Mindkét intézkedés 20-20 milliárd forint bevételkieséssel jár a költségvetésnek - tette hozzá a közgazdász.
Ugyanakkor megjegyezte, emelkedik a népegészségügyi termékadó, ami olyan termékeket terhel, mint például a cukros üdítők, illetve a pálinka. Az adóemelésekről szólva megemlítette a cafeteria rendszer átalakítását is