Tabajdi Csaba: Esély az orosz demokráciának: nincs egypárti alkotmányozó többség

Vélemény - 2011-12-05
Az orosz parlamenti választásokon született eredmény fontos figyelmeztetés az országot irányító Putyin-Medvegyev tandem irányába. Az Egységes Oroszország pártnak nincs többé alkotmányozó többsége, a fontosabb döntések meghozatalához partnert kell keresnie.  Ez elősegítheti az Oroszországban hosszú ideje esedékes gazdasági és politikai reformok gyorsabb megvalósítását.

Az európai szociáldemokrácia szempontjából fontos eredmény, hogy a szociáldemokrata értékrendre törekvő Igazságos Oroszország Párt a harmadik legtöbb mandátumot szerezte a választásokon. A nemzetközi megfigyelők a választások napján nem tapasztaltak durva jogsértéseket, ám a választást megelőzően a kormánypárt számos eszközzel igyekezett megnehezíteni, vagy ellehetetleníteni az ellenzéki jelöltek indulását. Az orosz választási törvény és a párttörvény számos rendelkezése, így a rendkívül magas, 7%-os választási küszöb is akadályozta a korrekt ellenzéki szereplést. Súlyos aránytalanság volt tapasztalható a kormánypárt és az ellenzéki pártok média-megjelenési lehetőségeiben is  - hangsúlyozta Tabajdi Csaba, az MSZP európai parlamenti delegációjának vezetője, aki a varsói székhelyű Európai Geopolitikai Központ meghívására választási megfigyelőként vett részt a hétvégi oroszországi parlamenti választásokon.   Magyarország példája bizonyítja, mennyire káros a demokrácia szempontjából, ha egy pártnak túlhatalma van és hiányzik a megfelelő parlamenti ellensúly. Magyarországon a kétharmados többséggel rendelkező kormánypárt támadást intézett a demokratikus intézményrendszer és a sajtó szabadsága ellen, illetve korlátozza a független állami intézmények működését  - fogalmazott Tabajdi Csaba.

 

    A választási eredmények kapcsán a szocialista delegációvezető kifejtette, hogy az országot irányító Egységes Oroszország Pártnak fel kell gyorsítania az orosz gazdasági és politikai reformokat. Az orosz gazdaság fejlődése, bár európai mércével jelentős volt az elmúlt időszakban is, de elmaradt a kínai, vagy más feltörekvő gazdaságok fejlődésétől. A meghirdetett programok ellenére nem történt áttörés a modernizációban. A régóta esedékes reformok megvalósítása szempontjából kulcsfontosságú lehet az Igazságos Oroszország Párt koalíciós szerepvállalása.  Az eredmény arról tanúskodik, hogy Oroszország elindult egy demokratikusabb berendezkedés irányába. Ez ugyan még messze nem felel a nyugati mércével mért demokrácia követelményeinek, de az orosz politikai élet valamelyest kiegyensúlyozottabbá és demokratikusabbá válhat  - mondta Tabajdi.  A szocialista delegációvezető elmondta, hogy a nemzetközi megfigyelők a választások lebonyolítása során nem tapasztaltak súlyos jogsértéseket, de szabálytalanságokat feltártak. Sok helyen például nem volt biztosított a zárt szavazófülke, amely sérti a titkos szavazás elvét.  A valódi problémát azonban a jogi-szabályozási környezet, a választási törvény és a párttörvény rendelkezései, illetve a választások előtt az ellenzéki pártok és jelöltek ellen indított eljárások okozzák. Ezek összességében megakadályozták, hogy korrekt politikai verseny alakuljon ki a kormánypárt és az ellenzéki pártok között  - mondta Tabajdi Csaba.

    Kiadó: Magyar Szocialista Párt Európai Parlamenti Delegációja

 OS