Uniós források a vörösiszap újrahasznosítására

Vélemény - 2011-04-08

A magyar kormány haladéktalanul kezdje meg a pályázatok előkészítését! Az EU 7. Kutatási Keretprogramból és a LIFE+ pénzekből finanszírozható az újrahasznosítás és a rekultiváció.

Az Európai Unió 7. Kutatási Keretprogramjának 2011 júliusában megjelenő új kiírásában, egy 15-20 millió eurós kerettel bíró kiírás keretében lehetőség lesz a vörösiszapban található ásványi anyagok kivonását szolgáló kutatások és technológia-fejlesztések finanszírozására. Az uniós forrásokkal hatékonyabbá tehetőek a vörösiszap újrahasznosítását szolgáló technológiák, elterjeszthető ezek ipari alkalmazása. A vörösiszap tárolók rekultivációjára az EU LIFE+ programja keretében állnak rendelkezésre források. Egy ilyen, jól előkészített magyarországi pályázat uniós engedélyezése nem lehet kétséges, hiszen az Európai Bizottság korábban már jóváhagyott egy erre irányuló görög pályázatot  - mondta Tabajdi Csaba, az Európai Parlament Környezetvédelmi Bizottságának tagja.

 

A képviselő az elmúlt fél évben számos alkalommal sürgette az Európai Bizottságot, hogy tegye lehetővé a vörösiszap újrahasznosítását szolgáló kutatások és fejlesztések finanszírozását. A Bizottság most felkarolta a javaslatot.   Szakértői becslések szerint a Magyarországon tárolt 50 millió tonna vörösiszap vasat, titániumot és jelentős mennyiségben más ritka fémeket tartalmaz. Ezek kinyerése jelenleg nem gazdaságos, azonban a technológia fejlesztésével és a nyersanyagok újrahasznosításához fűződő érdek térnyerésével a közeljövőben az lehet  - hangsúlyozta a szocialista delegációvezető.

 

Emlékeztetett az általa kezdeményezett 2010. november 19-én, a Magyar Országgyűlésben szervezett szakmai konferenciára, ahol a téma legkiválóbb magyarországi szakemberei egybehangzóan kifejtették: a hulladékhasznosítás, az újrafeldolgozás csak komplex módon, lehetőség szerint minél teljesebb felhasználására törekedve válhat gazdaságosabbá.   Most lehetőség nyílik arra, hogy az újrahasznosítást szolgáló kutatásokat uniós forrásból finanszírozzuk. Magyarországnak meg kell ragadnia ezt a lehetőséget. A magyar kormánynak, együttműködésben a tudományos- és szakmai szervezetekkel haladéktalanul cselekednie kell  - mondta.  A képviselő emlékeztetett arra, hogy az ajkai és részben a mosonmagyaróvári timföldgyárak esetében sem megoldott a vörösiszap-tározók rekultivációja. A költséges műveletet az Európai Bizottság útmutatása szerint részben az EU LIFE+ programjából lehetne finanszírozni.  A pályázat határideje 2011. június 18-a, a magyar kormánynak ezért ezen a téren is azonnal cselekednie kell. A környezetvédelmi szervezetekkel, az érintett helyi önkormányzatokkal és a helyi lakossággal együttműködve meg kell vizsgálni, hogy miként valósítható meg a rekultiváció, illetve ez hogyan illeszthető az EU LIFE+ programjának kereteibe  - mondta Tabajdi Csaba.

   

    Kiadó: Magyar Szocialista Párt Európai Parlamenti Delegációja