A PATENT Egyesület a múlt héten levélben kereste meg az országgyűlési képviselőket a FIDESZ-KDNP alkotmánytervezete kapcsán, melyben kifejtette, hogy a tervezett magzatvédelmi rendelkezés továbbra is lehetőséget biztosít a hatályos abortusztörvény szigorítására.
Megelégedéssel nyugtázzuk a kormánypártok azon nyilatkozatát, hogy nem kívánják szigorítani az abortusz jelenlegi szabályozását. Aggódva állapítjuk meg ugyanakkor, hogy szándékuknak ellentmond saját cselekedetük, amennyiben engedve a kereszténydemokrata nyomásnak alkotmányba foglalják a magzati élet védelmét. Ha ugyanis az új alkotmány védeni rendeli a magzati életet annak fogantatásától kezdve (ráadásul ugyanazon mondaton belül, melyben az élethez és emberi méltósághoz való jogot deklarálja), bármely arra jogosult állampolgár az Alkotmánybírósághoz fordulhat, hogy az állapítsa meg a jelenleg hatályos magzatvédelmi törvény alkotmányellenességét. Ez pedig nagy valószínűséggel azt eredményezné, hogy a bíróság kötelezi a jogalkotót a jelenlegi szabályozás szigorítására.
A javasolt szöveg egyértelmű elmozdulás a hatályos alkotmányhoz képest a magzat jogalanyiságának irányába, mely az Alkotmánybíróság korábbi döntése értelmében az anya önrendelkezési jogának súlyos korlátozásához vezet. Ráadásul, ez a szövegtervezet ellentmondásokat is magában hordoz, hisz a fogantatást követő 8-12 hétig nem beszélhetünk magzatról. További alkalmazási problémát vet fel, hogy mivel a fogantatás a terhesség létrejöttét megelőzően történik, az alkotmánytervezet következtében a művi terhesség-megszakításokon kívül egyéb fogamzásszabályozási szolgáltatások jogszerűsége is megkérdőjeleződik majd. Ennek értelmében ez után a mesterséges megtermékenyítés során az összes megtermékenyített petesejtet védendő jogalanynak kellene tekinteni, mert azok már megfogantak, habár a terhesség még nem kezdődött meg. Ugyanígy ellehetetlenülne a sürgősségi fogamzásgátlás, amelynek során a megtermékenyített petesejt beágyazódását akadályozzák meg.
Az alkotmánytervezetben foglalt magzatvédelmi rendelkezés kirívó az európai alkotmányos megoldások közül, annak végelegesítése esetén ugyanis Magyarország lenne az egyetlen olyan európai állam, mely a magzatot a fogantatásától kezdődően alkotmányos védelemben részesíti. Számos külföldi nőszervezet jelezte tiltakozását a tervezett megfogalmazással kapcsolatban.
A magyar választópolgárok többsége és a témában szakértő társadalmi szervezetek egyaránt ellenezzük az abortusz szigorítását, mivel az súlyosan korlátozná a nők önrendelkezési jogát, és nem érné el a kívánt célt sem: nem járulna lényegesen hozzá az abortuszok tényleges számának csökkentéséhez. Ellenben a szigorítás az illegális abortuszok növekedését,valamint az abortuszturizmus fellendülését eredményezné. A magzati élet védelme a jelenlegi keretek közt is megoldott, az abortuszok száma sem nő. Megnyugtató megoldásnak azt tartanánk, ha a magzat védelmére vonatkozó rendelkezés teljes egészében kikerülne az alaptörvény szövegéből.
Kiadó: Patent Patriarchátust Ellenzők Társasága Jogvédő Egyesület