A Déri Múzeum kincsei

Ajánljuk - 2007-03-06

A Déri Múzeum kiállítási anyaga látványosan gyarapodott s egyre színesebb és érdekesebb programokkal és kiállításokkal várja az érdeklődőket. A múzeum közművelődési igazgatóhelyettesével, Deményi Györggyel beszélgettem az újszerű programokról és a jövőbeni terveikről.

Miben nyilvánul meg az, hogy a múzeum újszerű tevékenységeket folytat?

 

D.Gy.: Én közel két éve kerültem ide, s a feladatom elsősorban az, hogy megpróbáljak látogatóbarát programokat megvalósítani. Az első nagy akció tavaly júniusban volt, amikor egy különleges programmal vártuk az érdeklődőket. A Múzeumok Éjszakája program keretein belül rendeztük meg Megszólal a múmia címmel azt a rendezvényt, ahol megpróbáltuk kicsit "életre kelteni” a múzeumunkban kiállított két múmiát. Ezt különböző fény, hang és egyéb effektusokkal értük el, s igen nagy hatást gyakorolt az emberekre.

 

A Déri téren népművészeti vásár és bemutatók, zenekarok és művészeti egyesületek szórakoztatták a látogatókat, de természetesen a gyermekeknek is szerveztünk különböző programokat, játszóházakat. Emellett újfajta kézműves programokat is rendeztünk. A Múzeumi Matiné Muzsika eseményein belül megtekinthetővé vált a Chagall kiállítás, melyen zenei programokkal gazdagítottuk a látogatóink élményét. A Chagall-festmények megtekintése közben zenei hanghatások tették teljesebbé a műélvezetet. A zenei együttesek az érzelmekre akartak hatni, s ezáltal komplex ismeretterjesztés valósult meg. A zene a kiállítás jellegéhez alkalmazkodott, így mindig az adott kornak megfelelő zene szólalt meg. Elsősorban ezek a programok utalnak arra, hogy újszerű tevékenységet valósítunk meg.

 

Hogyan tudnak segíteni a hátrányos helyzetűeknek abban, hogy ők is részesei lehessenek a művészet nyújtotta élményeknek?

 

D.Gy.: Természetesen nekik is próbálunk minél több programot szervezni. Ilyen volt például a vakok és gyengénlátók részére rendezett Tapi program. Ez arról szólt, hogy a különböző régészeti, iparművészeti és egyéb tárgyakat a kezükbe adtuk, s ők úgy „látták” meg az adott tárgy szépségét, ahogy megtapogatták. Ez a Tapi program négy alkalom volt, és fantasztikusan élvezték ők is, és nekünk is nagy élményt nyújtott látni, hogy mennyire örülnek ennek. Egy másik program során meg akartuk ismertetni a vakokkal a Munkácsy Trilógiát, Üzenet a paraván mögül címmel. Egy előadóművész előadta az aktuális festményhez illő történetet a Bibliából, s mellette korhű zene is szólt, mely segítette őket abban, hogy el tudják képzelni, milyen lehet valójában a festmény, és miről szól. De szerveztünk programokat az autista gyerekeknek és a mozgássérülteknek is. Fontosnak tartjuk ugyanis, hogy ne legyenek ők sem hátrányos helyzetben azért, mert mondjuk kerekesszékben ülnek. Őket is végigvezettük a kiállításainkon, s közben ismertető előadásokat tartottunk nekik. Rendkívül hálásak voltak az élményért, melyet a múzeumi látogatás során kaptak.

 

Milyen sikerekre emlékszik vissza legszívesebben?

 

D.Gy.: Ezeknek a programoknak nagy sikere volt, s ezért kaptuk meg 2006-ban az Év múzeuma címet, amely nagy elismerés volt számunkra, valamint Dr. Molnár János emlékplakettet kaptunk a vakoktól. Ennek szintén nagyon örültünk, hiszen így fejezték ki köszönetüket a nekik szervezett programok iránt.

 

Milyen rendezvényekkel várták a látogatókat a Medgyessy Ferenc Emlékmúzeumban?

 

D.Gy.: December 3-tól december 23-ig Advent a virágkötészetben címmel próbáltunk egy olyan programot szervezni, mellyel megfelelő módon megteremthetjük a karácsonyi hangulatot. Tíz meghívott kiállító alkotásait tekinthették meg a vendégek. Láthattak karácsonyi kompozíciókat, és adventi különleges virágdíszeket. De lehetőség nyílt adventi koszorúk és díszek készítésére is. A rendezvény végén az adventi koszorúkat árverésre bocsátottuk, ami nagy sikert aratott, így elhatároztuk, hogy hagyományt teremtünk belőle. Ez volt az első alkalom, s ezt a későbbiekben is folytatni szeretnénk.

 

Mit gondol, mennyire művészetkedvelők az emberek? Az elmúlt években a színvonalas, és változatos programok hatására nőtt-e a látogatottság?

 

D.Gy.: Úgy gondolom, az emberek egyre jobban érdeklődnek a művészetek iránt. Természetesen jelentősen nőtt a látogatók létszáma, hiszen ezek a programok felkeltik az emberek érdeklődését. Ezen kívül az állandó kiállításokat is sokan megnézik. Az elmúlt évben például 102ezer látogató jött a múzeumba.  Többségük diák, de szép számmal akadnak nyugdíjasok is.

 

Hogyan tudják közelebb hozni a gyermekeket a művészet világához?

 

D.Gy.: Sokféle programot szervezünk részükre, hiszen nagyon fontos, hogy már gyermekkorban megismerjék, és szeressék a művészetet, a kultúrát, mert csak így fognak felnőttként is múzeumokba járni. Most például március 4-én A Múzeumi Meseszínház sorozatában mutatjuk be a Micimackót. Erre természetesen nem csak gyerekek jönnek, hiszen szüleik, nagyszüleik is elkísérik őket. Jelentősek a múzeumpedagógiai foglalkozások is, ugyanis több mint 80 iskolával állunk kapcsolatban. Ezeket a foglalkozásokat a gyerekek nagyon élvezik, mert játékosan jutnak ismeretekhez, élményekhez.

 

Milyen terveik vannak a jövőre nézve? Várhatóak új kiállítások,

programok?

 

D.Gy.: Igen, folyamatosan lesznek új kiállítások. Augusztusban például Salvador Dali kiállítást rendezünk. Ez egy vándorkiállítás lesz, melynek fontossága abban rejlik, hogy miként hatott a magyar kultúrára a japán kultúra. Születésének 125. évfordulója alkalmából lesz megrendezve a Holló László kiállítás, valamint Maklári Zoltán hajdúszoboszlói festő kiállítása.

Legfontosabb elképzelésem, amit nagyon szeretnék megvalósítani az az, hogy a Medgyessy Ferenc Emlékmúzeumának udvarában létrehozhassunk egy kávézót, ahol lehet társalogni, közben a kiállításokat, karikatúrákat megtekinteni, esténként esetleg zenei programokat szervezni. Ez szerintem nagyon jó ötlet, és a környezet is pont megfelelő lenne hozzá. Bízom benne, hogy ezt is sikerül majd megvalósítanunk.

 

Pécsi Éva