A Fidesz a kormányzati negyedről

Ajánljuk - 2006-11-12

A Fidesz helyettes szóvivője szombati sajtótájékoztatóján ellentmondásosnak nevezte, hogy az ország nehéz gazdaági helyzete közepette a kormány egyik legfontosabb feladatának a kormányzati negyed felépítésének kérdését tartja.

Arra az ellentmondásra szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy miközben a következő időszakban komolyan csökken majd az életszínvonal, és egyre nagyobb terhek kerülnek a családokra és a vállalkozásokra, Gyurcsány Ferenc kormánya egyik legfontosabb kérdése az, hogy hol épül fel a kormányzati negyed - mondta Cser-Palkovics András.

 

A politikus hangsúlyozta: az új kormányzati negyed víziója mellett a meglévő épületek értékesítése és bérbeadása is szóba került, holott az Állami Számvevőszék a zárszámadást értékelő jelentésében már felhívta a figyelmet arra, hogy Kincstári Vagyoni Igazgatóság a Budapest Airporton felül 2006-ban közel egy milliárd forint értékben adott el ingatlanokat, de az értékesítésekről nem tudott felvilágosítást adni.

 

Kérdésre válaszolva közölte: semmilyen komoly számítást nem láttak arról, hogy a kormányzati negyed kialakítása valóban olcsóbb lenne-e. Az ellenzéki politikus arról is beszélt, hogy a Fidesz szerint a jövő évi költségvetésnek minden társadalmi réteg vesztese lesz, mert a "hazug és dilettáns" kormányzás árát a kabinet az emberekkel akarja megfizettetni.

 

A diákoknak tandíjat, a betegeknek vizitdíjat kell fizetniük, a vállalkozásokat a megemelt adók, a családokat pedig a növekvő energiaárak sújtják, de az önkormányzatokra is olyan terhet rak a kormány, amely helyi szinten is megszorításokat vetít előre - tette hozzá. Mint mondta, az ÁSZ megállapítása szerint a 2007-es költségvetési tervezetből hiányoznak a reformok számszerűsített hatásai.

 

A Kormányszóvivői Iroda MTI-hez eljuttatott közleménye szerint a kormányzati negyed kialakítása olcsóbbá teszi az állam működését, javul a kormányzati munka színvonala; a most használt belvárosi paloták árából pedig az államadósságot lehet csökkenteni. A Fidesz tehát nem szakmai alapon, hanem pártpolitikai érdekből támadja a tervet, amit Orbán Viktor miniszterelnökként még maga is támogatott - áll a közleményben.

 

A kormányváltás után a miniszterek száma több mint harmadával csökkent, a felsővezetőké csaknem a felével, az apparátusé ötödével, a minisztériumi autóké pedig - az Új Egyensúly programban vállalt 318 helyett - 341-gyel, azaz több mint 40 százalékkal.

 

A kormány magán kezdte a takarékosságot, s ennek következetes folytatását jelenti a kormányzati negyed kialakításának terve. Ezzel évente 10 milliárdos nagyságrendű összeget lehet megtakarítani az adófizetők pénzéből, csökken az üzemeltetés költsége.

 

Fontos érv továbbá, hogy a jelenleg használt, irodai munkára alkalmatlan belvárosi paloták értékesítéséből befolyó százmilliárdos bevételt az államadósság csökkentésére fordítja a kormány - tartalmazza a Kormányszóvivői Iroda közleménye.

 

(MTI)