A legnépszerűbb gazdaságtudományi alapszakok ponthatárainak tendenciái

Ajánljuk - 2007-08-09

A gazdaságtudományi területhez tartozó szakok közül öt szerepel az alapszakok húszas népszerűségi listáján, ezek ponthatárait vizsgálta az Országos Felsőoktatási Információs Központ (OFIK).

A turizmus és vendéglátás szak volt idén a legnépszerűbb

A gazdaságtudományi képzési terület továbbra is nagy népszerűségnek örvend. A húsz legnépszerűbb alapszak listáján öt gazdaságtudományi szak szerepel, ezeken belül a legtöbb jelentkező által megjelölt szak a vendéglátás-turizmus, amely az összes jelentkezőt figyelembe véve 9545 felvételizőt vonzott, így a második helyen áll, de a nappali jelentkezéseket vizsgálva 4610 jelentkezéssel vezeti a listát. Ehhez mérten a nappali tagozatos, államilag finanszírozott, alapképzésbe jelentkező felvételizőknek minden intézmény esetében 130 feletti ponthatárt kellett teljesíteniük, a Budapesti Corvinus Egyetem idén kimagasló pontszámot várt el jelentkezőitől, 142 ponttal lehetett bekerülni az intézmény vendéglátás és turizmus szakára. Ettől eltekintve az intézmények ponthatárai ezen a szakon kiegyenlítettnek mondhatóak.

Az államilag támogatott, levelező képzésre jelentkezőknek könnyebb dolguk volt, nekik legfeljebb 121 pontot kellett teljesíteniük a felvételhez, a költségtérítéses képzést megjelölők több intézmény esetében 78 ponttal már felvételt nyerhettek.

 

A BCE-re volt a legnehezebb a bejutás a gazdálkodási és menedzsment szakon

A második legnépszerűbb alapszak idén szintén a gazdaságtudományi területhez tartozó gazdálkodási és menedzsment szak lett. Ezt a szakot megjelölők közül a legnehezebb dolguk a Budapesti Corvinus Egyetemre jelentkezőknek volt, itt a tavalyi ponthatárral megegyező módon 141 pontot kellett elérniük a felvett hallgatóknak. A költségtérítéses formát megjelölőknek is erősen kellett teljesíteniük, 137 ponttal lehetett bekerülni a BCE azonos szakára, ami a második legmagasabb ponthatár az országban. Ezt követte a Szegedi Tudományegyetem 128 ponttal, sok más intézményben azonban akár a minimális 78 pont is elegendő a tanulmányok megkezdéséhez.

A legnagyobb ponthatárkülönbség egyazon intézmény nappali, államilag támogatott és a nappali, költségtérítéses képzése között az Általános Vállalkozási Főiskolán és a Modern Üzleti Tudományok Főiskoláján alakult ki, itt 124 pontot kellett elérniük az államilag támogatott helyre pályázóknak a költségtérítésesek 78 pontjával szemben.

 

Legtöbben a BMF-en tanulnak majd kereskedelem és marketing szakon

A kereskedelem és marketing szak még mindig népszerű, bár a tavalyi jelentkezőszám hatszázzal csökkent, így is a hatodik legnépszerűbb alapszak maradt. A legmagasabb ponthatár a BCE-n volt 141 pont, valamint költségtérítéses formában 136 pont, ami a második legmagasabb ponthatár lett. Ezt követte a Pécsi Tudományegyetem 131 ponttal, így a harmadik legmagasabb ponthatárral. A legtöbb kereskedelem és marketing szakos hallgatót a Budapesti Műszaki Főiskola fogadja.

 

A nyolcadik legnépszerűbb a pénzügy és számvitel szak

A húszas listán szereplő, szintén a gazdaságtudományi területhez tartozó alapszak, a pénzügy és számvitel a nyolcadik helyet foglalta el a több mint kétezer fős jelentkezéssel. A legmagasabb ponthatár itt is a BCE-n alakult, 139 pont kellett a bejutáshoz. A pécsi és szegedi egyetemre 126-123 volt a ponthatár. Ezektől az intézményektől eltekintve 120-121 pont között kerülhettek be a jelentkezők pénzügy és számvitel szakra.

A legmagasabb hallgató létszámot nappali munkarendben a Budapesti Gazdasági Főiskola veszi fel.

 

Maximális pontszám kellett a nemzetközi gazdálkodás szakra

Az öt gazdasági alapszak közül a nemzetközi gazdálkodás a 11. helyet foglalta el a húsz legnépszerűbb alapszak listáján, több mint 1500 jelentkezővel.

Az idei év hat legmagasabb ponthatárából kettő ezen a szakon alakult. Akik a BCE-t jelölték meg nehéz dolguk volt, mert a tavalyi ponthatár megismétlődött, idén is 144 pontot kellett elérni a felvételhez. Ugyanennyi volt a ponthatár a szak angol nyelvű képzésére, de nem volt sokkal könnyebb helyzetük azoknak sem, akik költségtérítéses finanszírozási formában kívánnak tanulni, hiszen a magyar nyelvű nemzetközi gazdálkodás szakon 143 pontot, az angol nyelvűn 141 pontot kellett teljesíteniük.

Kilenc olyan jelentkezési hely volt az országban, ahol 130 pont felett volt a ponthatár a nemzetközi gazdálkodás szakra.

(www.edupress.hu)