A nők esélyegyenlőségéért, egészségéért

Ajánljuk - 2006-10-31

 Az Emberjogi Média Intézet, melynek elnöke Dr. Lévai Katalin EP képviselő, a Jogi Bizottság alelnöke konferencia sorozatot kíván indítani a nők esélyének és életminőségének javításáért.

A hagyományos női életútnak számos olyan állomása van, mely hátrányos helyzetbe hozhatja a nőket. Ilyen állomások a gyermekvállalás, a gyermekgondozásból adódó feladatok és később az idős szülők ápolásának felelőssége. A 45+ jelenség is ismert, számukra rendkívül nehéz az elhelyezkedés.

Ma Magyarországon az ellátórendszerek még nem jelentenek minden esetben megfelelő segítséget, hiszen sokszor nem ott vannak, ahol a legnagyobb szükség lenne rájuk, és ott, ahol működnek sem mindig elegendő a segítség mértéke. Azonban látható, hogy elindult egy folyamat, melynek eredményeképpen több hálózat is kiépült, amelyek eredményesen és hatékonyan hozzájárulhatnak a nők hátrányos helyzetének leküzdéséhez.

A GYES melletti teljes munkaidős munkavállalás, a munkáltatói kedvezmények, a gyermekgondozásról, vagy az idős szülők, hozzátartozók tartós ápolásáról visszatérő nők foglalkoztatása mind-mind az esélyegyenlőség erősítése érdekében történik. Minden 1000 lakosú településen kötelező a bölcsőde fenntartása, három év alatt kiépült az Esélyházak hálózata, illetve a múlt évben létrejöttek a Krízisközpontok. A felsoroltak egyértelműen mutatják a fejlődést, de látnunk kell, hogy ez még mindig nagyon kevés, az út elején járunk.

    A konferencia arra kívánja felhívni a figyelmet, hogy a foglalkoztatásban, a mindennapi életben, és az egészségügyben is valójában nagyon sok múlik a társadalmi és egyéni tudatformáláson.

    Szükséges megtenni olyan aktív szociálpolitikai és foglalkoztatáspolitikai intézkedéseket, amelyek biztosítják a nők esélyegyenlőségét a munka világában és a mindennapokban is. Legalább annyira szükségesek az egészségügyi politika hathatós lépései a prevenció fontosságának felismertetésére, és az egészségtudatos magatartás kialakítására.

Mit kell tennünk ahhoz, hogy a következő generáció egészségesebb legyen, mit kell tennünk, hogy az egészségünket megőrizzük hosszú távon, és visszaszerezzük egészségünket, ha betegséggel küzdünk?

Mit vár el a nők egészségéért küzdő orvostársadalom a kormányzattól és a civilektől? A konferencia célja a szociális és egészségügyi kérdések integrált szemléletének hangsúlyozása. Nem tudunk dolgozni, nem tudunk versenyképes társadalmat építeni, ha nem vagyunk egészségesek. Tegyünk meg hát mindent egészségünkért!

 

 

 Szociális és Munkaügyi Minisztérium