A debreceni közgyűlés csütörtökön többórás vita után fogadta el a város idei büdzséjét. Ebben az esztendőben összesen csaknem 46 milliárd forintból gazdálkodhat Debrecen. A polgármester szerint nehéz év elé néz a város, hiszen súlyos gazdasági helyzetbe került az egész ország, ami alól nem vonhatja ki magát az önkormányzat sem.
A 2007-es állami támogatás a 2004-es szint alá csökkent, és összesen másfél milliárd forinttal kevesebb, mint a tavalyi – mondta Kósa Lajos, aki szerint idén emiatt lesz kénytelen 4,5 milliárd hitelt felvenni Debrecen
Az ellenzék szerint első ízben fordult elő, hogy a város működésre is fordít majd a felvett hitelből. A vita során az MSZP módosító indítványát leszavazták. A javaslat a betervezett bevételek növelésével, valamint több intézménynek nyújtott támogatás csökkentésével számolt, az így megspórolt, illetve előteremtett összeget városfejlesztési célokra fordította volna.
A költségvetési vita végül 35 igen és 15 nem szavazattal zárult
A Fidesz frakció szerint a nehéz gazdasági környezet ellenére sikerült olyan költségvetést elfogadni, amely lehetővé teszi a stabil gazdálkodást, és az intézmények fenntartását is.
Az MSZP úgy látja, hogy feszített az idei költségvetés, ami az elhibázott és át nem gondolt beruházások következménye, amelyek adósságot eredményeztek, és a jövőben hatalmas működési költséget emésztenek majd fel.
Az MDF képviselői úgy vélik, hogy az utóbbi 10 év legfeszítettebb költségvetése lett az idei és a párt szerint stratégiai változtatások nélkül a következő években már ez sem lesz tartható.
A szabaddemokraták szerint a stabil gazdálkodás évei után Debrecen felélte a tartalékait, egyre nő a hitelállomány az önkormányzat és a vagyonkezelő esetében is, ami miatt nem lesz tartható az eddigi városigazgatás.
A Civil Fórum Egyesület szerint az elmúlt nyolc év gazdaságpolitikájának csődjét mutatja a 2007-es debreceni költségvetés, amiben első ízben kell működésre hitelt felvenni.
A csütörtöki ülésen a testület pályázatot írt ki a Debreceni Művelődési Központ vezetői posztjára, s az önkormányzat elfogadva a Tóth Árpád Gimnázium igazgatójának lemondását, erre a posztra is pályázatot írt ki szeptemberi kezdéssel. A Reménysugár Otthon vezetőjévé pedig Stefán Györgynét nevezték ki a képviselők öt évre.
ID