Kancellár: Európában is egyedülálló ökoszisztéma épül a Debreceni Egyetemen

Ajánljuk - 2023-12-12

Egyedi, Európában is egyedülálló egészségügyi-egészségipari ökoszisztéma épül a Debreceni Egyetemen (DE), amelynek egyik pillére a 14,5 milliárd forintos beruházással elkészült nemzeti gyártó-kutató-oktató középüzem, a gyógyszertudományi kar új épülete - mondta a DE kancellárja a beruházás keddi projektzáró eseményén.

Bács Zoltán jelezte: egységes rendszerfejlesztésre törekedtek, amikor hat-hét évvel ezelőtt számos, mára folyamatosan megvalósuló pályázatot nyújtottak be, s amelyek eredményeként néhány év múlva olyan ökoszisztéma valósul meg, amely kiváltságos helyzetbe hozza az egyetemet és a gyógyszeripart.

A kancellár szerint "olyan tudást építenek vissza, ami az utóbbi években eltűnt Magyarországon".

Ezek sorába illeszkedik a gyógyszergyártó oktató-kutató középüzem, amely önálló ipari szereplőként alkalmas gyógyszerek, állatgyógyászati szerek és gyógyhatású készítmények középüzemi méretű gyártására. Mindez az egyetem tudásbázisán alapuló innovatív, hightech technológiákat is alkalmazó kutatás-fejlesztésre épül - magyarázta a kancellár.

Bács Zoltán a teljes ökoszisztéma kialakítása másik fontos elemének nevezte a napokban átadandó pilotüzemet, amely alkalmas lesz különféle biológiai hatóanyagok steril gyártási technológiával történő előállítására, vírusok és baktériumok szaporítására, új típusú vakcinák kutatására és fejlesztésére.

A harmadik pillér a nemzeti oltóanyaggyár lesz, ahol a hatóanyaggyártás a 2026-ra elkészülő töltő és kiszerelő üzem átadását követően indulhat - jelezte az egyetem kancellárja.

Kovácsné Bácskay Ildikó, a gyógyszerészeti kar dékánja, a projekt szakmai vezető részletesen ismertette a Gazdasági és Innovációs Operatív program (Ginop) pályázatán elnyert forrásból megvalósul beruházás részleteit. Kiemelte: a projekt hozzájárul a gyógyszerészhallgatók, a kutatók és a gyógyszeripari szereplők együttműködésének hatékonyabbá tételéhez.