Az európai gazdaság növekedésének újraindítását célzó reformok még sürgetőbbé váltak az amerikai kereskedelmi háború fenyegetései miatt - jelentette ki Mario Draghi az Európai Központi Bank volt elnöke, korábbi olasz miniszterelnök kedden Brüsszelben
Az Európai Központi Bank korábbi elnöke, aki tavaly szeptemberben mutatta be az Európai Bizottság felkérésére elkészült jelentését az európai versenyképesség kihívásairól, az uniós parlamentben tartott beszédben felhívta a figyelmet arra: a mesterséges intelligencia (MI) fejlesztések többsége továbbra is Európán kívül történik. A világ 10 legjobb nagy modelljéből nyolcat az Egyesült Államokban fejlesztettek, míg a másik kettő Kínából származik.
- tette hozzá.
Jelentős kihívásnak nevezte az energiaárak kiszámíthatatlanságát. Rámutatott, hogy a földgáz ára szeptember óta 40 százalékkal emelkedett, miközben az Egyesült Államokból importált cseppfolyósított földgáz (LNG) árrése az elmúlt évben 100 százalék fölé nőtt. A villanyárak is emelkedtek Európa több országában, és még mindig két-háromszor magasabbak, mint az Egyesült Államokban - mutatott rá.
A nevével fémjelzett, szeptemberben közzétett jelentésben a fő geopolitikai téma Kína felemelkedése volt, azonban most EU az új amerikai kormányzat által kivetett vámokkal néz szembe, ami akadályozza a legnagyobb exportpiacához való hozzáférését.
- tette hozzá Mario Draghi.
Felhívta a figyelmet arra, hogy az európai nagyvállalatok jobban aggódnak az amerikai iparpolitika hatásai, mint az Egyesült Államok piacának elvesztése miatt.
Az Egyesült Államok alacsonyabb adókra, olcsóbb energiára és deregulációra építve próbálja magához vonzani az európai vállalatokat, miközben Európát magára hagyhatja biztonsági kérdésekben, például Ukrajnában - jegyezte meg.
- hangoztatta Mario Draghi.