Nyilatkozat a Magyar Szociális Fórum - KMB Szociális Érdekvédelmi Kerekasztal (SZÉK) sorozatának a gyermekszegénységről és gyermekéhezésről szóló első rendezvényéről

Ajánljuk - 2007-01-25

Követeljük a Gyermekszegénység elleni nemzeti stratégia elindítását, a megszorítások ellenére a szükséges költségvetési források megnyitásával! Ezért elvárjuk, hogy az Országgyűlés minél előbb fogadja el a "Legyen jobb a gyermekeknek" című országgyűlési határozattervezetet.

Hazánk számára megalázónak és elfogadhatatlannak tartjuk, hogy hazánkban (újra) százezrek súlyosan nélkülöznek, minden ötödik gyermek alultáplált. A civil szervezetek karitatív tevékenysége nem elégséges. Az állami étkeztetési akciók sem kielégítőek, bővítésük szükséges. Végleges megoldást azonban csak az elszegényedés társadalmi okainak őszinte feltárása és a rossz társadalmi mechanizmusok, megváltoztatása hozhatna.

 

A szegény gyermekek, egyben társadalmunk jövője érdekében is támogatjuk azt a törekvést, hogy a kidolgozásra kerülő új Alkotmány tartalmazza a társadalmi minimum (lakhatás, megfelelő táplálék, egészségügyi ellátás, oktatás, stb.) mellett az ezekhez rendelt garanciákat is.Meg kell szüntetni a hangzatos szegénység- és gyermekvédelmi programoknak, ellentmondó gyakorlatot! Ennek érdekében javasoljuk szociálisan elkötelezett rendszerszervezők alkalmazását, és a független civilkontroll megvalósítását .

 

 Kezdeményezzük, hogy a magyar közigazgatásban és a rendvédelmi szerveknél a cigány honfitársaink számaránya - 10 éves program keretében - minden szinten érjék el az összlakosságon belüli súlyukat. Az Egyesült Államokban ez a módszer jelentős áttörést eredményezett a színesbőrűek társadalmi felemelése felé. –

Követeljük, hogy a hatóságok mindent tegyenek meg az anyagilag nehéz helyzetbe került családok egyben tartása érdekében, és ehhez nyújtsanak segítséget. A gyermekek, kiemelését meg kell akadályozni az egyébként szeretetet nyújtó családokból. A gyermekek személyiségfejlődése és későbbi társadalmi beilleszkedése szempontjából az első évek a legfontosabbak, ezt mindenkor figyelembe kell venni. A hivatalok, gyermekvédelmi intézmények bürokratikus hozzáállását meg kell változtatni. –

Elfogadhatatlan, hogy a családok azért legyenek szegények, mert több gyermekük van. Ragaszkodunk az ehhez szükséges támogatások növeléséhez. A rászorultsági elv alkalmazása elfogadható, de azzal a veszéllyel jár, hogy - mivel kérelmezni kell - éppen a leginkább nélkülöző családok maradnak ki az ellátásokból. Az ellátó rendszerek rugalmassá tételével, a helyi civil szervezetek bevonásával, az önkormányzatok felelősségének növelésével gondoskodni kell arról, hogy a legrászorultabbak, köztük a cigányok se maradjanak ki az ellátásból.

 Az állami bevételeket a leggazdagabbak, köztük az adózás - különböző módon - elkerülő társaságok fokozottabb adóztatásával kell növelni. A SZÉK rendezvényén részt vett civileknek az a véleménye, hogy a jogi egyenlőség nem jelent valódi egyenlőséget, sőt egyenlőtlenségeket szül. A szegénység, azon belül a gyermekszegénység csak a jövedelemképződési viszonyok megváltoztatásával, a társadalompolitikai célrendszer megváltoztatásával, munkahelyek biztosításával csökkenthető számottevő mértékben.

 

Mindaddig, amíg a szegénység társadalmi okai nem szűnnek meg, a civil szervezeteket fokozott mértékben kell bevonni a szegénység ellenes küzdelem rendszerének kidolgozásába és működtetésébe. A civilek ott vannak, ahová az állam és az önkormányzatok figyelme nem terjed ki, és jelentős mennyiségű önkéntes munkát végeznek.

Budapest, 2007. január 20.

A nyilatkozatot aláíró szervezetek és személyek:

ATTAC Magyarország Egy. Állástalan Diplomások Országos Bizottsága Baloldali Alternatíva Egy. Baloldali Együttműködési Tanács Borsodi Civil Közéletiek Szövetsége Civil Parlament Szövetség Dolgozói Érdekképviselet Győr Eszmélet Baráti Kör, Eszmélet folyóirat szerkesztősége, Ferencvárosi Munkás Szabadidős Egylet Gyermekétkeztetési Alapítvány Győri Civil Kontrol Egy. Haladó Erők Fóruma Kékforrás Egyesület Létminimum Alatt Élők Társasága Magyar Antifasiszta Liga Magyar Szociális Fórum - KMB (SZÉK)   Magyarországi Vad- és Élőhely Védelmi Egy. Marx Károly Társaság Május Elseje Társaság Munkanélküliek és Álláskeresők Budapesti Egy. Polgári Érdekvédelmi Közhasznú Jogvédő Egy. Szociális Fórummozgalmakért Alapítvány Társadalmi Demokráciáért Mozgalom Újpesti Munkás Egylet Vasutas Kocsiszolgálat Szakszervezeti Szöv. ..Aradi Pál, BCKSz,   Árvai-Oltyán Ferenc, Polgári Érdekvédelmi Közhasznú Jogvédő Egy. Bársony Margit, TDM Bedő János, BAL Egy. Fodor Péter, Vasutas Kocsiszolgálat Szakszervezeti Szöv. Dr. Farkas Péter közgazdász, HEF, Gergácz Erzsébet, ÚME Gold József Márton, CP Dr. Hitvégi Tibor, MAL Józsa Zoltán újságíró, BCKSz. Király Gábor, GyEA Kiss Szilvia, Szociális-munkás Kissné Király Piroska közoktatási szakértő, BCKSz. Krausz Tamás történész, Eszmélet szerkesztőség Dr. Németh Péter, LAÉT Obermayer András, Kékforrás Egy. Osir Cirill Martin ökológus, BCKSz. Reuter György, Győri Civil Kontrol Egy. Révi Erik, Dolgozói Érdekképviselet Győr Sipos János, BET Szabó Lajos, MÁBE Dr. Szász Gábor, Ferencvárosi Munkás Szabadidős Egy. Dr. Szigethy Károly, Közgazdász Szigeti Gábor, Állástalan Diplomások Országos Bizottsága Szilágyi Jánosné, MSZF-KMB Nőtagozat Tamás Gáspár Miklós filozófus, ATTAC Mo. Dr. Tóth Józsefné családterapeuta, BCKSz. Turányi Hajnalka, ATTAC Mo. Vajnai Attila, TDM

 

 Kiadó: Civil Parlament