A Batthyányi utcában sétálva felfedezhetünk egy újdonságot. A nemrég megnyílt Zsolnay Porcellán bolt különleges dísztárgyakkal és egy meglepetéssel várja az oda betérőket. A Zsolnay nevet nem kell bemutatni. Hazánkban, és külföldön is egyet jelent a minőséggel, és szerves része a porcellán és a kerámia történetének. Vajon gondolta e Zsolnay Miklós annak idején1852-ben a Zsolnay Keménycserép Manufaktúra megalapításakor, hogy milyen bámulatos dolgot hoz létre.
A Batthyányi utcában sétálva felfedezhetünk egy újdonságot. A nemrég megnyílt Zsolnay Porcellán bolt különleges dísztárgyakkal és egy meglepetéssel várja az oda betérőket. A Zsolnay nevet nem kell bemutatni. Hazánkban, és külföldön is egyet jelent a minőséggel, és szerves része a porcellán és a kerámia történetének. Vajon gondolta e Zsolnay Miklós annak idején1852-ben a Zsolnay Keménycserép Manufaktúra megalapításakor, hogy milyen bámulatos dolgot hoz létre. Hogyan is kezdődött? A kezdetleges felszereltségű, kézi erőre berendezett üzemet, a tőkehiány állandó fenyegetettségétől Zsolnay Vilmos mentette meg. Különféle agyag- és mázfajtákkal kísérletezve, az ország első művészi kerámiát gyártó üzemévé fejlesztette az egykori kisüzemet, mely ezzel megkezdte világhódító útját. A gyár első elismerését az európai kerámia seregszemléjének tekintett 1873-as Bécsi Világ¬kiállításon érte el. A fejlesztésben természetesen ekkor is a család játszotta a döntő szerepet. Mind Vilmos, mind pedig gyerekei: Teréz, Júlia, Miklós folyamatosan részt vettek termékek minőségének javításában, a kínálat bővítésében és a vevőkkel való kapcsolat megteremtésében, ápolásában. A gyár hírnevét nemcsak a díszmű- és edénygyártás, de legalább annyira az épületkerámiák, a műszaki porcelánok, épületdíszítő burkolatok és plasztikák is fokozták. 1910 körül a művészi színvonal fokozatos hanyatlásával a díszmű-gyártás egyre inkább háttérbe szorult. A termelésben a korabeli infrastruktúra fejlesztési igényeinek megfelelően az építészeti kerámia, a kályha-, a cső- és szigetelőgyártás játszotta a főszerepet. Az első világháború évei alatt a díszmű- és az építészeti kerámiagyártás szinte teljesen megszűnt; helyette csak a hadi célokat szolgáló ipari porcelán, főként elektromos szigetelők gyártása folytatódott. Ezt követte a gazdasági válság, majd a második világháború, s a gyár állami kézbe került. Ezen évek alatt a termelés a felére esett vissza, de sikerült nekik, amit sokaknak nem, talpon maradtak. A Zsolnay nevet és márkát a gyár 1974-től ismét használta, de önállóságát csak 1982-ben nyerte vissza. Napjainkban Zsolnay Porcelánmanufaktúra Rt. a hagyományok továbbélését biztosítva, különös gondossággal készíti el termékeit.
A Zsolnay porcelán több mint 150 éves hungaricum, ami mindig is a kifinomult ízlést és minőséget, stílust képviselte és képviseli mind a mai napig a porcelángyártás területén. Ami azonban újdonság, hogy Zoób Kati neve is feltűnt mostanság a termékeikkel kapcsolatban. Hogyan kapcsolódik össze az a két különleges márka? A 2007-es év közös ékszerkollekciója kapcsán. Zoób Kati tervei alapján az artdeco jegyében egymásra talált a Zsolnay eosin és a könnyed selymek, szövetek világa. A Zsolnay gyárban már készültek porcelánból ékszerek, hogy csak a századforduló idejéből, melyek Apáti Abt Sándor munkái voltak. A most elkészült darabok a különböző stílusok ötvözete, a Zsolnay eosin változékony színvilágát, a tovafutó folyondárok játékát Zoób Kati karakteres, geometrikus formavilággal ötvözte, aminek az eredménye egy meglepően lágy és hangsúlyos kollekció lett. Az ékszerek és a bemutatásra kerülő ruhakollekció tökéletes összhangban vannak egymással. Árad belőlük az art deco mai íze, hangulata, garantált a minőség, és az exkluzivitás.
Mile Anikó