Szeptember 1: a változások napja

Ajánljuk - 2006-08-31

Nem kitörő örömmel, de az összefoglalás szándékával tesszük közre a szeptember elsején életbelépő változások összefoglalóját.

I.         Adóváltozások

 

•          Szeptembertől kell fizetni szolidaritási adót: a nyereséges vállalkozásoknak az adózás előtti nyereségük 4 %-át kell befizetni. Ez alól a nonprofit szervezetek természetesen kivételt képeznek: így nem kell szolidaritási adót fizetnie az alapítványoknak, a társadalmi szervezeteknek, az egyházaknak és a lakásszövetkezeteknek.

(Annak a magánszemélynek, akinek az éves bruttó jövedelme meghaladja a járulékplafont – ez idén 6 millió ötvenezer forint –, annak az ezen összeg feletti jövedelme után szintén 4 %-os különadót kell fizetnie, de csak 2007. január 1-jétől.)

•          A kamatjövedelmek és a tőzsdei árfolyamnyereség után 20% adót kell fizetni.

•          A telefon-áfa levonható hányada 50-ről 70%-ra nő. (Ezt az uniós szabályokkal való konformitás követeli meg.)

•          A természetbeni juttatás (pl. étkezési utalvány, utazási támogatás, nyaralás) adója az eddigi 44%-ról 54%-ra emelkedik.

•          A cégtelefon magánhasználata természetbeni juttatásnak minősül, és ennek megfelelően 54%-os adót kell utána fizetni. (A magánhasználat arányát a tételes telefonszámla segítségével határozzák meg, vagy enélkül a számlaérték 20%-át tekintik annak.)

•          Az egyéni egészségbiztosítási járulék 4%-ról 6%-ra emelkedik.

•          A munkavállalói járulék 1%-ról 1,5%-ra nő.

•          Szeptember 1-től lesz minimális járulékalap. Így havonta minimum 125e Ft után kell majd járulékot fizetni – de külön kérelemre az ekkora jövedelemmel nem rendelkezők kedvezményt kapnak.

•          Emelkedik a jövedéki adó. (Szeszes italok esetén 7%-kal, a cigaretta esetében pedig 5,7%-kal.)

•          A gépjármű visszterhes vagyonszerzési illetéke (vagyis az átíratás költsége) átlagosan 20%-al emelkedik.

 

 II.        Tömegközlekedési tarifák

 

•          2006. szeptember 1-jétől a vasúti közlekedés díjai maximum 8,5 %-kal, a helyközi autóbusz-közlekedés díjai pedig maximum 8,1 %-kal emelkednek. Ez kompenzálja a közlekedési szolgáltatóknak a 15%-os áfa-kulcs emelkedéséből adódó valamennyi terhét, így az utas által fizetett menetdíj és az állam által fizetett fogyasztói árkiegészítés áfa-tartalom változását is. Az emeléssel tehát a közlekedési szolgáltatók éves összes „nettó” díjbevétele változatlan marad.

 

 III.      Gázár és kompenzáció

 

•          Az áfakulcsok egységesítése miatt a földgázdíjak áfája is 20%-ra nő szeptember 1-jétől. Ez azonban nem jelenik meg automatikusan a gáz árában, mert az augusztus 1-jétől életbe lépett emelésbe nagyrészt már beépült a szeptember 1-jétől életbe lépő áfa-emelés is.

•          Szeptember 1-jétől nő a földgáz-szolgáltatás alapdíja és a földgáz ára, de nő a támogatás mértéke is.

o          Az éves alapdíj 5244 forintról 5472 forintra emelkedik.

o          A gáz ára köbméterenként 93,57 forintról 97,63 forintra nő.

o          A támogatás mértéke évi 1500 köbméter fogyasztás (1. tömb) alatt 35,84 Ft/köbméterről 40,22 Ft/köbméterre, 1500 és 3000 köbméter éves fogyasztás között (2. tömb) pedig 20,60 Ft/köbméterről 24,28 Ft/köbméterre nő.

o          Ezért az 1. tömbre vonatkozó támogatott gázár csekély mértékben még csökkent is augusztusi árakhoz képest: köbméterenként 57,73 forintról 57,41 forintra. A 2. tömbre vonatkozó gázár pedig minimálisan nőtt: köbméterenként 72,96 forintról 73,36 forintra. A 3. (vagyis a legnagyobb fogyasztókra vonatkozó) tömbben teljes mértékben megjelenik az áfa-emelés hatása, mert itt nincsen állami támogatás. Így a fogyasztói ár ebben a kategóriában köbméterenként 93,57 forintról 97,63 forintra nő.

/A felsorolt árak természetesen már tartalmazzák az áfát/

 

 IV.      A GYES-sel és az ápolási díjjal kapcsolatos változások

 

•          Az augusztus 31-ig hatályos rendelkezés szerint a szülő a gyes mellett ápolási díjat nem vehetett igénybe. 2006. szeptember 1-jétől változik ez a rendszer, így a gyermekgondozási segély mellett is lehetőség lesz a részösszegű ápolási díj folyósítására, ha a szülő egy fokozott ápolást igénylő személy ellátását is elvégzi.

•          Fokozott ápolást igénylő az a személy, aki mások személyes segítsége nélkül önállóan nem képes

a) étkezni, vagy

b) tisztálkodni, vagy

c) öltözködni, vagy

d) illemhelyet használni, vagy

e) lakáson belül - segédeszköz igénybevételével sem - közlekedni, feltéve, hogy esetében az a)-e) pontokban foglaltak közül legalább három egyidejűleg fennáll.

•          A gyermekgondozási segély összege azonos az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegével, mely ebben az évben 25 800 Ft. A fokozott ápolást igénylő személy után járó ápolási díj összege megegyezik az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 130 %-val, amely 33 540 Ft.

•          Szeptember elsejétől a gyermekgondozási segélyben részesülő személy, ha fokozott ápolásra szoruló beteget ápol, a két ellátás közötti különbözetet, azaz 7 740 Ft-ot kaphat ápolási díjként.

 

 V.        Közoktatás

 

•          A rendes munkaidőn belül a munkáltató elrendelheti, hogy a kötelező  óraszám (hetente 20 óra) mellett a pedagógus még heti két órában egyéni foglalkozást, szabadidős foglakozást ill. tanórán kívüli foglalkozást tartson.

•          Ezentúl minden közoktatási intézményben számolni kell a kéthavi tanítási időkeretet, amelybe beleszámítanak a  ténylegesen megtartott órák és a heti kötelező órákba beszámítható órák (pl. osztályfőnöki óra). A pedagógus által megtartott átlagos heti óraszámot a két hónap alatt megtartott órák alapján (visszaosztva) számolják ki. Túlóradíj csak akkor jár, ha a két hónapra beszámítható kötelező órák száma meghaladja a munkáltató által megállapított óraszámot, és a munkáltató többletmunkát rendel el.

 

 VI.      Felsőoktatás

 

•          A hallgatói normatív támogatás, vagyis az egy diákra jutó éves állami támogatás 2006. szeptember 1-jétől az eddigi 91 000 forintról 116 500 forintra emelkedik.

•          Növekszik a kollégiumi támogatás évi 80 000 forintról 116 500 forintra, valamint a jegyzettámogatás is, az eddigi 7 820 forintról évi 11 650 forintra.

•          Lehetőség lesz a hallgatói önkormányzatok támogatására.

•          A szakmai, tudományos és közéleti ösztöndíjat, a köztársasági ösztöndíjat, valamint az intézmények által létrehozott külön ösztöndíjat mostantól megkaphatják a költségtérítéses hallgatók is.

•          Lehetőség lesz a terepgyakorlat támogatására is. (Eddig csak szakmai gyakorlatra lehetett kérni.)

•          A jegyzettámogatás teljes összege ettől a tanévtől felhasználható elektronikus tananyagok vásárlására is.

•          Újabb kedvező változás, hogy ebben az évben a költségtérítéses hallgatók az eddigi 30 000 forint helyett akár havi 40 000 forintot is felvehetnek diákhitelként. (Az államilag finanszírozott képzésben részt vevő hallgatóknál a diákhitel maximális összege változatlanul 30 000 Ft.) Mind a költségtérítéses, mind az államilag finanszírozott képzésben résztvevő hallgatóknál emelkedik az igénylés korhatára is, 35-ről 40 éves korra.

 

 VII.     Egészségügy

 

•          Szeptember 1-jétől a Magyarországon praktizáló háziorvosnak tételes betegforgalmi jelentést kell készítenie az ellátott páciensekről. A háziorvosnak szeptembertől az adott beteg ellátási diagnózisát, továbbküldés esetén annak okát és irányát, valamint a gyógyszerfelírásra vonatkozó adatokat is rögzítenie kell. A jelentést elektronikus formátumban havonta a tárgyhónapot követő hó 10-ig kell megküldeni a területileg illetékes megyei egészségbiztosítási pénztár részére.

•          E jelentési forma nem ismeretlen a háziorvosok körében, mivel adattartalmát tekintve hasonló típusú jelentést – az úgynevezett „B300-as jelentéscsoportként" – használtak már az Irányított Betegellátási Rendszer (IBR) háziorvosi praxisaiban is.

 

 VIII.   Szigorodik a nemdohányzók védelméről szóló törvény

 

•          2006. szeptember 1-től hatályba lép a nemdohányzók védelméről szóló törvény módosítása is, mely kibővíti a teljes dohányzási tilalommal védett helyek körét, különös figyelmet fordítva a gyermekek védelmére.

•          A módosítás teljes dohányzási tilalmat rendel el:

-           a jellemzően gyermekek fekvőbeteg-szakellátását végző egészségügyi szolgáltatók épületeiben,

-           az óvodákban,

-           a gyermekjóléti, gyermekvédelmi intézményekben,

-           a személyes gondoskodást nyújtó szociális intézmények közösségi helyiségeiben.

•          A törvény az iskolák és egyéb közoktatási intézmények tekintetében a teljes intézmény nemdohányzóvá nyilvánítására vonatkozó döntési kompetenciát az iskolaszékhez telepíti, de a tanulók által is használt helyiségeiben dohányzóhely továbbra sem jelölhető ki.

•          A nemdohányzók védelmére szolgáló rendelkezések megsértéséért kiszabható egészségvédelmi bírság felső összeghatára felemelkedett (a korábbi 30 000 forint helyett legalább 20 000, de legfeljebb 50 000 forint lehet a bírság).