Tavaszi-nyári kiállítások a Kölcsey Központban

Ajánljuk - 2007-05-16

Május 23-án nyitják meg Debrecenben, a Kölcsey Központban a 25. Magyar Sajtófotó kiállítást. Idén 534 képet állítanak ki a pályázatra beérkezett 10 ezerből- hangzott el tegnap azon a sajtótájékoztatón, ahol azt is bejelentették, hogy a Nyugat és Kelet- japán és az európai kultúra egymásra hatása a művészetben című tárlatot, pedig május 25-től láthatják majd az érdeklődők ugyanitt.

Az egyik legnépszerűbb és leglátogatottabb hazai kulturális esemény, a Magyar Sajtófotó Kiállítást immár 25-ször rendezik meg. Az éves seregszemle mellett, annak szerves részeként mutatják be a „Visszapillantás” című tárlatot, amelyen az elmúlt 25 év sajtófotóiból készült válogatás látható. A kerek évforduló alkalmával a kiállítás a Budapesti Tavaszi Fesztivál részeként, a Magyar Nemzeti Múzeum frissen felújított termeiben került a közönség elé. Budapesten és Debrecenen kívül a kiállítás, 2007-ben látható lesz még Miskolcon, Szegeden Pécset, Veszprémben, Győrben és Sopronban.

 

A tegnapi sajtótájékoztató fontos bejelentése volt még a Nyugat és Kelet kiállítás beharangozása, mely május 25.-tól Július 29.- lesz látható. A 20. század két nagy mesterének- Hundertwasser és Hasegawa – munkáit mutatja be. Hundertwasser, az osztrák származású művész, kezdetben főleg nonfiguratív festészettel foglalkozott, de később fokozatosan fordult az érdeklődése az építészet felé. A közreműködésével készült épületeket könnyen felismerhetjük, nagyon is egyéni jegyeiről, elemeiről, vagyis az igen jellegzetes díszítőstílusáról. Mint elkötelezett természetvédő, szinte törvényszerűen talált rá a keleti formavilágra, a nyugalom megragadására törekszik. A nyugat-európai kultúrában a nyugalom a kényelmességgel párosul, míg keleten ez a belső nyugalmi állapot elérésére való törekvés. Az ember visszavonul a természetbe, és beiktatja azt mindennapi életébe. Ezt vette át, és tette magáévá a művészetében. Hasegawa a ma is Párizsban élő japán művész Franciaországban sajátította el az európai technikákat és látásmódot. Finom mívű színes rézkarcai, aquatintái tették világhírűvé. Az ősi művészeteket alkalmazza, gondolatiságában azonban a nyugat-európai formákhoz, alakokhoz fordul. A két művész egymásra hatását tükrözi, hogy Hundertwasser a japánok által alkalmazott szignózást használta, vagyis pecséttel látta el műveit. Míg Hasegawa ugyanezt nyugati módon teszi, pecsét helyett aláírással.

A tárlat különlegessége a két eredeti nyomólemez, mely szintén látható lesz. A kiállítás minden nap 11 és 19 óra között látogatható, a belépőjegy 700 Ft, 8-tól 11-ig pedig diákcsoportokat várnak, akik 400 Ft-os kedvezményes áron válthatnak belépőjegyet.

 

Mile Anikó