A legtöbb látogatót szombaton és vasárnap várják az utolsó napjaihoz érkezett karneválon Velencében, ahol a koronavírus-járvány okozta pandémia után a gazdasági- és energiaválság nyomja rá a bélyegét az ünneplésre.
A jelmezesek már péntek délutántól elárasztották az utcákat és tereket. A várost este belepő sűrű köd sem vette el a turisták kedvét, akik az éttermekben, múzeumokban és palotákban kerestek maguknak programot.
A legtöbb embert a szombat délelőtti óráktól kezdve egészen vasárnap estig várják. Az olasz és a külföldi látogatók számát csak később közlik ugyan, ám Velence látogatottsága szemmel láthatóan az idén sem érte el a teljes kapacitást, ahogyan az egészen 2020-ig történt a farsang napjaiban.
A Velencébe történő belépés teljesen ingyenes, a korábbi tervekkel ellentétben egyelőre nem vezettek be létszámkorlátozást sem.
2020-ban a Covid-19 megjelenése miatt félbe szakadt a farsang, 2021-ben pedig a város történetében először online rendezték meg az eseményt, amely tavaly tért vissza jelenléti formába járványkorlátozásokkal. Az idei az első év, amikor a velencei karnevál óvintézkedések nélkül zajlott, bár a Szent Márk tér harangtornyába való feljutáshoz erősen ajánlott a szájmaszk használata.
"Szerencsére kezdenek visszatérni az emberek, de hiányoznak az orosz, az amerikai és a kínai csoportok, ők vásároltak a legtöbbet" - mondta az MTI-nek az egyik jelmezbolt tulajdonosa. A fogyasztóvédők adatai szerint a jelmezek közel huszonhat százalékkal kerülnek többe, mint tavaly.
A gazdasági helyzet érezteti hatását: az utóbbi egy évben drágultak az olaszországi vasúti jegyek, drágább lett a vaporetto hajó is. Többe kerülnek a jellemzően már eddig is magasabb árfekvésű velencei éttermek és szállodák.
Velencét az ország tizenöt olyan városa között tartják számon, ahol a legnagyobb mértékben nőtt az infláció, az északkeleti Veneto régió számos más részével együtt. A magas energiaárak miatt a város több történelmi üzlete kényszerült végleg bezárni.
A nehézségek ellenére farsangi hangulat uralja a várost: parókás dámák és lovagok, Casanovák és dózsék sétálnak az őket fényképezők gyűrűjében. Nem hiányoznak a házilag készített, fantáziadús jelmezek sem.
A programból egyedül az úgynevezett Angyal repülése hiányzik, amikor a Szent Márk-bazilika harangtornyából kötélen egy fiatal nő ereszkedik le. Ezt két éve eltörölték a látogatók tömörülésének elkerülésére.
A hétvégén egymást követik a jelmezversenyek, az utcai mutatványosok előadásai, a színházakban és palotákban rendezett koncertek és bálok. A Szent Márk tér mellett a város számtalan helyszínén találni programot.
A velencei karnevál február 21-én húshagyókedden ér véget.
A város ezzel egy időben az aszálytól is szenved: a rendkívül kis mennyiségű csapadék miatt a csatornákban negyven centiméterrel csökkent a vízállás, ami a kisebb vízi utcákon még a gondolák közlekedését is megnehezíti.
Gondot jelent a lakosság létszámcsökkenése is: ötvenezer alá csökkent a lélekszám, amely 1990-ben még százhatvanötezer feletti volt. A város ablakaiban kiakasztott zászlók mutatják, hol született gyermek, és a számot is feltüntetik, hogy abban az otthonban hányadik velencei lakos jött világra.