Az OPUS TITÁSZ Zrt. mintegy 42 milliárd forint értékben fejleszti hálózatát az általa villamos energiával ellátott tiszántúli vármegyékben - jelentette be a cég áramhálózati vezérigazgató-helyettese hétfőn sajtótájékoztatón Debrecenben.
Péli Balázs elmondta, a hálózatfejlesztések újabb napelemek telepítését teszik lehetővé, a beruházási költség felét, mintegy 21 milliárd forintot a Széchenyi Terv Plusz programból, a magyar kormány és az Európai Unió támogatása fedezi.
A megnövekedett energiafelhasználás, valamint a fogyasztói visszatáplálás túlterheli az elosztói áramhálózatot, ezért időszakosan szüneteltetni kell az új napelemtelepítési engedélyek kiadását. A 2020-2026 között megvalósuló fejlesztések javítják az ellátásbiztonságot és hozzájárulnak a klímapolitikai és fenntarthatósági célok eléréséhez - tette hozzá.
Kiemelte, Magyarország célja a megújuló energiaforrások arányának 29 százalékra emelése 2030-ra. E cél eléréséhez az OPUS TITÁSZ Zrt. a hálózatfejlesztésekkel járul hozzá.
Péli Balázs kitért arra, hogy a naperőművek száma és kapacitása az európai uniós vállalásokat is messze meghaladó mértékben bővül. Ám a lakosság és az ipari nagyfogyasztók energiaigénye is folyamatosan nő, így ennek kezelése egyre nagyobb kihívás lesz az elosztóknak. Ezért szükségesek az olyan fejlesztések, amelyekkel a hálózat képes fogadni és szállítani a megújuló energiaforrásokkal termelt áramot.
Nemcsak új hálózatokat építettek ki, hanem a meglévőket is korszerűsítették, aminek köszönhetően felére csökkent az üzemzavar miatti áramszünet - mondta Péli Balázs.
A társaság a közleménye szerint a pályázat keretében 378 megawatt átviteli többletteljesítmény elérését vállalta 2026. április 3-ig, és ezt várhatóan meg is haladja. Az elvégzett fejlesztések révén a projekt már majdnem teljesen megvalósult, hiszen az OPUS TITÁSZ mostanáig 376,409 megawattal növelte hálózatai átviteli teljesítményét. A beruházásokban a cég 52 ezer kilométeres hálózatának több mint 40 százaléka érintett, 1896 darab kisebb-nagyobb beruházással.
A cég a honlapján közöltek szerint Magyarország észak-keleti régiójában 18 728 négyzetkilométeren végez villamosenergia-elosztási engedélyes tevékenységet, 26 177 kilométer hosszúságú áramhálózatot üzemeltet, közel 400 településen, több mint 788 ezer otthonban és munkahelyen biztosítja az áramellátást.
A nyilvános cégadatok szerint az OPUS GLOBAL csoporthoz tartozó társaság 2023-ban csaknem 160 milliárd forint árbevétel mellett 2,3 milliárd forint adózás utáni eredményt ért el, míg a megelőző évben árbevétele mintegy 89 milliárd forint volt, profitja 2,78 milliárd forintot tett ki.