Mol-INA-ügy: Hét cég jelentkezett befektetési tanácsadóként a Mol Nyrt. kivásárlásához az INA-ból

Befektetés - 2018-01-17

Mindössze hét cég jelentkezett a horvát kormány felhívására, amelyben befektetési tanácsadót keresett a Mol Nyrt. kivásárlásához az INA horvát olajipari vállalatból, ezért elképzelhető, hogy meghosszabbítják a jelentkezés határidejét - közölte Zdravko Maric pénzügyminiszter szerdán Zágrábban a parlamentben. A tárcavezető képviselői kérdésre válaszolva elmondta: a kormány tavaly december 15-én húsz nemzetközileg elismert tanácsadót kért fel ajánlattételre, amelynek határideje 2018. január 15. volt.

Az INA horvát energetikai társaság részvény- és tulajdonosi szerkezete (2016. december 31.)

Szavai szerint mind a húsz tanácsadó érdekelődést mutatott, de egyesek azért nem jelentkeztek, mert érdekellentét állhat fenn. Úgy vélte, korábban tanácsadói lehettek a Molnak.

"Hét ajánlat érkezett be, de voltak további kérések, így lehet, hogy meghosszabbítjuk a határidőt" - mondta, majd hozzáfűzte, hogy ezzel növelhetik a jelentkezők számát.

Maric szerint kell még egy kis idő, hogy szakszerűen átnézzék a dokumentációkat, mert egy összetett anyagról van szó.

"Hogy szűkítjük-e a jelentkezők körét, vagy mindjárt kiválasztunk egyet közülük, még meglátjuk" - tette hozzá.

A pénzügyminiszter kiemelte, a befektetési tanácsadónak az lesz a feladata, hogy előkészítse a vásárlást, szakértői értékbecslést végezzen, valamint potenciális stratégiai partnereket kutasson fel.

"Ezek rendkívül nehéz témák, és arra is figyelnünk kell, hogy mennyibe fog mindez kerülni" - mondta.

Zágráb 2014 elején fordult nemzetközi döntőbírósághoz. A horvát álláspont szerint a Mol korrupció révén szerezte meg az INA irányítását, és elmaradtak a részvényesi szerződésben vállalt, a horvát olajfinomítókban eszközlendő Mol-befektetések, továbbá a magyar befektető megsértette a kereskedelmi társaságokra vonatkozó horvát törvényeket. A genfi döntőbíróság Horvátországnak a vesztegetésre, valamint a 2003-as részvényesi megállapodás állítólagos megszegésének megállapítására vonatkozó valamennyi kérelmét elutasította.

A döntőbírósági határozat után Andrej Plenkovic horvát kormányfő 2016. december 24-én rendkívüli sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a horvát állam kivásárolja a Mol Nyrt. részesedését az INA-ból.

Az INA 49,08 százaléka a Molé, és a magyar olajtársaság rendelkezik az irányítói jogokkal is a társaságban. A cég 44,84 százaléka a horvát államé.