Döntött a kormány a 2010-2011-es tanévben a felsőoktatási intézményekbe, államilag támogatott képzési helyekre felvehető hallgatók keretlétszámáró.350 fővel csökken a bölcsészettudományi, 250 fővel a társadalomtudományi terület támogatott keretlétszáma, míg 250 fős növekedésről döntöttek a műszaki területen, illetve 300 fővel növelik a gazdasági területre felvehető, államilag támogatott hallgatók számát.
A kormány célja, hogy az államilag támogatott keretlétszámok aránya lépésről-lépésre közeledjen a munkaerő-piaci igényekhez, a változtatások során így figyelembe vették az egyetemekről, főiskolákról kikerülő hallgatók munkaerő-piaci elhelyezkedési lehetőségeit is - számolt be Budai Bernadett. Elmondta: "Magyarországon nem csökken a diplomás pályakezdők iránti kereslet, a felsőfokú képesítéssel rendelkezők pedig még ma is sokkal nagyobb eséllyel tudnak elhelyezkedni azokhoz képest, akik ennél alacsonyabb végzettséggel bírnak."
"Jövőre a jelenlegihez hasonlóan 56 ezer hallgató felsőfokú tanulmányait támogatja majd az állam, ebből a létszámból pedig mintegy 12,5 ezer felsőfokú szakképzésre jelentkező részesül az állami finanszírozás nyújtotta lehetőségekből" - ismertette a döntés részléteit a kormányszóvivő. Hangsúlyozta: az összlétszámban ugyan nincs változás, az egyes képzési területek között azonban már tapasztalható eltérés. 350 fővel csökken a bölcsészettudományi, 250 fővel a társadalomtudományi, száz-száz fővel a pedagógusi és a jogtudományi képzési területre felvehető, államilag támogatott hallgatói létszám. 250 fővel növelik azonban a műszaki, 300 fővel a gazdasági, száz-száz fővel az orvostudományi és az egészségtudományi, valamint 50 fővel az agrártudományi képzési területek keretlétszámát. Az államilag finanszírozott képzési helyek intézmények közötti elosztásáról a jelentkezők döntenek a felvételi jelentkezési lapon kinyilvánított preferencia-sorrenddel, illetve saját teljesítményükkel, tudásszintjükkel - mondta el Budai Bernadett.
Kiemelte: mesterképzésre a felsőoktatási törvény értelmében a három évvel korábbi, alapképzésre felvettek 35 százalékát lehet felvenni, mely a 2010-ben kezdődő tanév esetében 19.600 hallgatót jelent.