A Corvinus és a BGF kapta a Felsőoktatási Minőségi Díjat

Belföld - 2010-05-08
Felsőoktatási Minőségi Díjat vehetett át május 7-én a Budapesti Gazdasági Főiskola (BGF). Az elismerést átadó Hiller István oktatási miniszter ismét elmondta: az elmúlt másfél évtizedben a mennyiségi növekedésre koncentrált a felsőoktatás, az eseményen azonban már hozzátette: túlzónak találta ezt a folyamatot.

"Kormányok versenyeztek azon, hogy minél több hallgató nyerjen felvételt a felsőoktatásba." A BGF mellett idén a Budapesti Corvinus Egyetem vehette át a díjat, május 3-án, hétfőn.

 

A magyar felsőoktatás egyik legvilágosabban látható nyertesének nevezte Hiller István a díjazott főiskolát. Kifejtette: 2006-ig a mennyiségi növekedés került a felsőoktatás középpontjába, akkor azonban a szemléletet viták árán ugyan, de felváltotta a minőség eszméje. A változás miatt kialakult versenynek vannak vesztesei és nyertesei - számolt be a következményekről a tárca vezetője. A BGF-ről elmondta: az említett helyzetben jól és jobban teljesített, mint az átlag. Hiller István értékelése szerint a a főiskola kiemelkedő teljesítményt nyújtott egyebek mellett a hallgatói létszám, a jelentkezők száma, a versenyképesség és a munkaerő-piaci elvárások területén. Időközben a szakmaiságot és a politikát kellett ötvözni a mintegy tíz évvel ezelőtt megvalósult gyorsított integráció során, a folyamat azonban nem mindenhol zárult sikerrel - folytatta Hiller. A BGF akkor három intézményből jött létre, eredményesen.

Ugyan számukra is fontos a mennyiség, a pozíció megőrzésében nem minden a méret - tekintett a jövőbe Sándorné Kriszt Éva rektor. A főiskola érdemeiről elmondta: a frissdiplomások három hónapon belül találnak munkát, igaz, nem mindenki az elképzelt pozícióban.

 

Teljes intézménnyel és intézetekkel is lehet pályázni

A 2006-ba létrehozott díjról Manherz Károly felsőoktatási szakállamtitkár az Edupressnek elmondta: az európai minőségfejlesztési koncepció kritériumai alapján értékelik a pályázó intézményeket. A bírálóbizottságot a miniszter hozta létre piaci és felsőoktatási szakemberekből. "Általában évente 8-10 intézmény pályázik: egyesek a teljes egyetemmel, főiskolával nyújtják be a pályázatot, mások pedig csak egyes tanszékekkel, nagyobb intézetekkel” - mondta Manherz Károly. Hozzátette: a gazdasági főiskola már nyújtott be korábban is pályázott, és ugyan arany fokozatú oklevelet már igen, díjat még nem vehetett át. "Nagyon sokat változtatott, nagyon sokat fejlesztett minőségbiztosítási rendszerén a 2007-es, 2008-as pályázataihoz képest" - mondta a szakállamtitkár. A díj odaítélésekor szempontot képvisel többek között a hallgatói és piaci megelégedettség, valamint a munkaerőpiacon való elhelyezkedés lehetősége.

 

Idei díjazottak

A 2010. évi Felsőoktatási Minőségi Díj pályázaton Felsőoktatási Minőségi Díj kitüntetésben részesült Felsőoktatási intézmény kategóriában a Budapesti Corvinus Egyetem és a Budapesti Gazdasági Főiskola. Bronz Fokozatú Elismerő Oklevélben részesült a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem, valamint Szervezeti egység kategóriában I. Aranyfokozatú Elismerő Oklevelet kapott a Miskolci Egyetem Gazdaságtudományi Kara, valamint II. Bronz Fokozatú Elismerő Oklevelet a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma.

(www.edupress.hu)