A Fidesz –fejében a választási éjszaka másnaposságával- ígéretet tett: három hét alatt rend lesz az utcákon. Hát lett. Az új rend nevében immár 14 éves gyerekeket és, hajléktalanokat lehet rabláncon elvezetni. Az eredményességhez kétség sem férhet: sikerült a két legelvetemültebb bűnözői csoportot a kiskorú bolti tolvajokat, a hideg téli éjszakákon az utcán összefagyó hajléktalanokat megfékezni. Ehhez csak gratulálni tudunk a kormányzatnak.
A Fidesz és bólogató Jánosait utaztató oldalkocsija, a KDNP büntetőpolitikája eddig kimerült a külföldön már megbukott börtönbálványozásban. A kormány úgy rohangál a büntetőjoghoz mint kezdő háziasszony a szakácskönyvhöz. De ahogy a háziasszony sem fog abból megtanulni porszívózni, a kormány sem fogja megoldani a társadalmi problémákat a büntetőjoggal. Ezzel sajnos nem a bűnözés csökkenését, hanem újratermelődését fogják elérni.
De legalább ilyen fontos, amit a Fidesz a rendőrség területén művel. Egyrészről hallgatott. Hallgatott, mert nincs róla mondanivalója. Hallgatott, mert azon a negatív konszenzuson, amelyet az elmúlt 20 évben egyetlen felelős politikai erő sem volt hajlandó megbontani, képtelen változtatni. Hallgatott, mert nem meri beismerni, hogy hiába van majd kétszer annyi rendőr az utcákon ma, mint a polgárok elnyomására épülő Kádár-rendszer időszaka alatt az emberek szubjektív biztonságérzete mégis megingott. Éppen ezért soha nem volt ennyire fontos, hogy a jelvény becsületét visszaállítsuk és a rendőri állományba vetett bizalmat újraépítsük.
Ezzel szemben a Fidesz az elmúlt 20 év hallgatását új bűnökkel tetézi. Nézzük meg, mik ezek. Első lépésként a totális ellenőrzés bevezetésével megindult az állomány megfélemlítése. A Nemzeti Védelmi Szolgálat munkatársainak számára arról is számot kell adnia a rendőröknek, hogy mi a hobbijuk, milyen filmeket szeretnek nézni és így tovább. Az ellenőrzéseket a rendőrök családjaira is kiterjesztik: ők is a totális kontroll alatt fognak élni mostantól. Aki pedig nem felel meg a sehol nem szabályozott „kifogástalan életvitel” szabályainak, az máris repül a testülettől. Bárkire sor kerülhet. Sőt a védelmi szolgálat emberei bűncselekményeket is elkövethetnek annak érdekében, hogy ellenőrizhessék a saját társaikat. Ez egy jogállamban megengedhetetlen. Ezeknek az intézkedéseknek semmi más célja nincsen, mint az állomány megosztása, megfélemlítése.
Második lépésként a kormány saját választási ígéreteit megszegve semmit sem tesz a rendőrök anyagi helyzetének javítására. A 30%-os illetményfejlesztés egy az egyben elmaradt. Sőt az Fidesz igazságtalan új adórendszerének köszönhetően a fiatal, gyermektelen rendőrök tömegének lesz kisebb a fizetése. Képzeljük el, hogy a tiszthelyettesek nettő nyolcvanezer forintos fizetésére milyen hatása lesz ennek: az állomány 75%-a rosszabbul jár. De kormány még ennél is továbbment: a ruhapénz 80%-át elvonja, a cafetériát is nagy mértékben csökkenti.
Harmadik lépésként a kormány létrehozta a 12 milliárd forinttal felpumpált Terrorelhárítási Központot, melynek fejének Orbán Viktor kedvenc testőrét tette meg. A szándékosan homályos szabályozás következtében ez a narancskommandó minden ügyet magához vonhat, minden adathoz hozzájuthat, mindenkiről mindent tudhat. Tagjai lesznek a Fidesz uralom igazi csendőrei, az elit gárda.
Összefoglalva a kormány megfélemlíti a rendőröket, és ezért cserébe még pénzt is vesz ki a zsebükből. A Fidesz új jelmondatot kíván a rendőrségnek adni: szolgálunk és félünk. Szolgáljuk a hatalmat, féljük a hatalmat. Ez az, amit a Fidesz akar.
Mi ebből a rendből köszönjük szépen, nem kérünk. Minden rendelkezésünkre álló eszközt be fogunk vetni, hogy a rendőrségi állomány bérszintje tovább ne csökkenjen. Minden szükséges lépést megteszünk, hogy megvédjük a rendőrséget bürokratikus megfélemlítéstől.
A Lehet Más a Politika célja, hogy ne az államhatalom zsoldjában álló militarista szemléletű, központosított erőszakszervezetet építsünk. Hanem egy olyan többközpontú rendőrséget, amely együtt él a mindennapok emberének problémáival, képes azoknak megoldásában részt venni. Olyan rendőrséget, amely megbecsülését és legitimitását nem a hatalomtól, hanem a közösség tagjaitól nyeri el. Olyan rendőrséget, amely nem pusztán üldözi a bűnt, de segít megelőzni a kialakulását. Olyan rendőrséget, amely részt vesz elhanyagolt városi negyedek, faluvégek felvirágoztatásában, segíti az ott élőket. Olyan szolgáltató rendőrséget, amely nem pusztán az erőszak monopóliumára, hanem a belátásra, a problémamegoldásra és az együttműködésre épül.
Együttműködésre polgár és polgár, polgár és rendőr között. Csak így tudjuk helyreállítani a bizalmat, tudunk biztonságot és rendet teremteni a falvakban és a fejekben egyaránt. És végül csak így leszünk képesek a rendőri jelvény becsületének visszaállítására.
Dorosz Dávid (LMP) napirend előtti felszólalása